Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 31, 2018 in Samochody | 1 komentarzy

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

gielda samochodowa

Andre Skibinski, flickr.com

Podejmując decyzję o sprzedaży samochodu zaraz potem należy przeanalizować, co można zrobić, aby otrzymać jak najlepszą cenę za niego. Oczywiście decydujący będzie tu stan techniczny auta, jego rocznik i przebieg, ale przy odrobinie starań można naprawdę wiele zdziałać.

Krok pierwszy : zebranie dokumentacji

Rozpoczynając wielką akcję sprzedaży auta, powinno się zacząć od skompletowania dokumentów. Dowód rejestracyjny jest zwykle pod ręką, ale warto sprawdzić w nim datę przeglądu technicznego. Przy sprzedaży niedobrze wygląda fakt kończenia się właśnie okresu obowiązkowego przeglądu technicznego, sprawia wrażenie, jakbyśmy mieli coś do ukrycia. Dlatego warto wydać niewielkie przecież pieniądze na aktualizację.

Następnie trzeba poszukać karty pojazdu (będzie niezbędna do późniejszego przerejestrowania), drugiej pary kluczyków i w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy, warto mieć do wglądu całą dokumentację, tak by pokazać, że nie mamy nic do ukrycia.

Krok drugi – polerka auta

Każdy kupujący zaczyna swoje oględziny od karoserii. O tym, że samochód powinien być czysty nie warto nawet pisać, natomiast należy przyjrzeć się wszystkim ubytkom lakieru. Przy niewielkich uszkodzeniach wystarczy samodzielna praca i zwykła pasta lekko ścierna lub mleczko. Umytą karoserię naciera się preparatem przy pomocy miękkiej szmatki. W przypadku użycia mleczka można od razu polerować karoserię, stosując pastę chwilę czekamy i dopiero po chwili polerujemy. Jeżeli domowa polerka nie przyniesie rezultatu, warto złożyć wizytę lakiernikowi, który przy pomocy profesjonalnej pasty polerskiej i szlifierki zetrze matową warstwę karoserii.

Wszystkie czarne elementy

Po zakończeniu prac nad karoserią należy przejść do konserwacji wszystkich czarnych, gumowych oraz plastikowych detali nadwozia. Tę pracę również można wykonać samodzielnie. Wystarczy zakupić specjalny spray na bazie silikonu i olejków natłuszczających tworzywa sztuczne. Następnie umyty wcześniej zderzak, listwy, uszczelki spryskuje się preparatem i rozciera szmatką. Przy okazji warto doczyścić chlapacze, progi a nawet nadkola, wszędzie gdzie się da z zastosowaniem preparatu w sprayu. Nadkola po umyciu mogą uwidocznić ubytki powłoki konserwującej. Temu również łatwo zaradzić kupując specjalny lakier w sprayu.

Czyste koła

Felgi kół należy wyczyścić podobnie jak karoserię, ale opony można spryskać po umyciu specjalną pianką lub mleczkiem konserwującym. Dzięki tym środkom opony nabiorą głębokiego i „zdrowego” koloru oraz połysku. To detal, ale powierzchnia kół jest spora i nie da się ich ukryć.

Wnętrze samochodu

Wnętrze samochodu należy naprawdę dobrze odkurzyć pamiętając o zakamarkach. Elementy kokpitu wykonane z plastiku czy innego materiału trzeba dokładnie umyć. Trzeba też pamiętać, że wszelkie preparaty dostępne w sprzedaży do kokpitów, powodują że będą się one przez jakiś czas kleić. Lepiej tego uniknąć i umyć kokpit ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Otwory nawiewów, szczeliny trzeba wyczyścić pędzelkiem.

Pozostaje jeszcze wyczyszczenie silnika specjalnym preparatem w spray’u i samochód jest gotowy do sprzedaży.

Tagi: ,

1 komentarz

  1. Ten wpis był mi bardzo potrzebny! Dziękuję za merytoryczny tekst i fachowe podejście do tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.