Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Kwi 23, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Kontrola emisji spalin w Krakowie

kontrola emisji spalin

photobyphotoboy/bigstockphoto.com

Krakowskich kierowców czekają nowe kontrole drogowe. Policjanci z tamtejszego wydziału drogowego otrzymali od Urzędu Miasta trzy specjalistyczne urządzenia przeznaczone do przeprowadzania kontroli jakości spalin.

Analizatory będą sprawdzać, czy dany pojazd spełnia normy emisji spalin. Obowiązek ten spoczywa również na stacjach kontroli pojazdów, które podczas okresowej kontroli pojazdów muszą zaznaczyć adnotację odnośnie spełnienia normy emisji spalin. Do tej pory działania policjantów ograniczały się do kontroli aut opuszczających stacje diagnostyki samochodowej. Wraz z przekazaniem specjalnych urządzeń policjanci mogą rozpocząć działania w terenie. Analizatory będą wykorzystywane podczas kontroli drogowej. Jak poinformował Komendant Miejski Policji w Krakowie, Jacek Barcik, cała akcja ma na celu kontrolę przestrzegania zalecanych norm emisji spalin, które obowiązują w naszym kraju. Do akcji zaproszono funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego, których obszar działania obejmie okolice targowisk oraz kontrolę busów poruszających się po dawnej stolicy Polski.

Za naruszenie normy emisji spalin ustawodawca przewiduje mandat w wysokości 500 złotych oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Wprowadzone zmiany być może wpłyną na poprawę jakości powietrza w Krakowie. Miasto od dawna zmaga się z problemem zanieczyszczeń. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Europejską Agencję Środowiska, aż 6 polskich miast: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec oraz Katowice, znalazło się na liście najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast i to w pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu. Mimo olbrzymich nakładów finansowych poniesionych na rzecz walki z toksycznymi i rakotwórczymi substancjami, jakość powietrza unoszącego się nad Krakowem nadal nie spełnia dopuszczalnych norm.

Do walki z problemem włączy się planowane utworzenie specjalnych stref ograniczonej emisji komunikacyjnej. Do tego potrzeba odpowiednich regulacji prawnych . PO zaproponowało wprowadzenie zakazu wjazdu do centrów miast starszych samochodów, które emitują większą ilość szkodliwych substancji.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.