Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Lut 25, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Nie wjedziesz do centrum starym autem

ruch w centrum miasta

De Visu/bigstockphoto.com

Jak podaje RMF FM, posłowie PO pracują właśnie nad projektem nowej ustawy, która celuje w ograniczenie ilości starych, wyeksploatowanych samochodów, znacznym stopniu przyczyniających się do zatruwania miejskiego środowiska. Dzięki takiemu projektowi, władze miast będą mogły samodzielnie wyznaczać strefy, w których będzie ograniczona emisja spalin. Chodzi głównie o centra miast, gdzie ruch jest zawsze największy, co przekłada się niestety na jakość powietrza.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, w wyznaczonych przez władze miejskie strefach będą mogły poruszać się samochody spełniające europejskie standardy emisji spalin określone w normach Euro4 i Euro5. I choć jak widać, głównym kryterium ma być emisja spalin, to jednak w praktyce wiąże się to ograniczeniem ruchu starych aut, często niespełniających pożądanych norm.

Aby móc poruszać się w takich specjalnych strefach, konieczne będzie umieszczenie na szybie auta specjalnej plakietki zawierającej informację o emisji spalin, po uprzedniej kontroli diagnostycznej. Brak takiej plakietki oznacza zakaz wjazdu do centrum miasta.

Problem smogu i ogromnej ilości zanieczyszczeń powietrza dotyka wielu polskich miast. Kwestia ochrony środowiska ma być głównym motorem podejmowanych przez posłów prac.

Europejskie państwa na różne sposoby radzą sobie z problemem zakorkowanych centrów miast. W Londynie za poruszanie się w tej strefie należy wnieść wysoką opłatę, która nie dotyczy przyjaźniejszych środowisku aut hybrydowych i elektrycznych, czytamy na wp.pl.

Proponowane przez posłów PO zmiany wkrótce mają trafić do marszałka sejmu.

Selekcja mniej ekologicznych samochodów być może realnie przyczyni się do poprawy stanu powietrza.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.