Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 2, 2014 in Newsy | 0 komentarzy

Radar wykrywający SMS-owanie

Samochód służbowy

Wszyscy doskonale wiedzą, że prowadząc samochód kierowca powinien całą uwagę skupić na „obsłudze” pojazdu i ocenie sytuacji na drodze. Żelazną zasadą jest wyeliminowanie wszelkich „rozpraszaczy”, które mogłyby zaszkodzić bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi.

Doświadczeni użytkownicy pojazdów wiedzą, że prowadząc samochód często przytrafia się zgrzeszyć i dzielić swoją uwagę na inne, „równie ważne” podczas prowadzenia samochodu, czynności. Zdarza się np. ciekawa audycja w radiu, konieczność skorygowania swojego wizerunku za kierownicą, interesujący bilbord reklamowy czy w końcu dzwoniący telefon. Najbardziej widoczne jest to podczas porannych podróży do pracy. Stojąc w korkach można zaobserwować pełen wachlarz „rozpraszaczy motoryzacyjnych”. Nakładanie/korekta makijażu, obsługa tabletu z jednoczesnym prowadzeniem rozmowy telefonicznej i (o dziwo efektowną) zmianą biegów w samochodzie. To jedynie przykłady czynności, które mogą znacząco zdekoncentrować kierowcę samochodu.

Jak się okazuje telefon komórkowy najczęściej zakłóca uwagę kierowców. Wiadomo, że prowadzenie rozmowy za pomocą zestawu słuchawkowego jest dozwolone. Co innego pisanie krótkich wiadomości tekstowych (sms), które na dłuższy czas odrywają wzrok kierowcy od sytuacji na drodze.

Okazuje się, że znaczące koncerny dbając o bezpieczeństwo na drogach, podjęły wyzwanie opracowania nowych rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby na wyłapywanie smsujacych kierowców. Firma ComSonic przygotowała specjalny radar, który może pełnić taką właśnie funkcję. Zbadano, że wysyłanie wiadomości sms imituje inny rodzaj sygnału, niż połączenie głosowe czy transfer danych po sieci. Jest to bez wątpienia rozwiązanie innowacyjne, ale nasuwające wiele wątpliwości. Pojawia się pytanie co w sytuacji, kiedy smsy będą wysyłane przez pasażera, bądź za pomocą asystenta głosowego? Czy radar będzie wtedy potrafił zidentyfikować potencjalnego nadawcę wiadomości? Na odpowiedź na to pytanie, trzeba jeszcze poczekać.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.