Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 6, 2018 in Samochody | 0 komentarzy

Indeks prędkości w oponach samochodowych

opony

Wymiana opon to obowiązek każdego kierowcy. Sezonowość pór roku sprawia, że różne rodzaje opon nie gwarantują optymalnej przyczepności w zmiennych warunkach, dlatego tak ważne jest, aby przy zimowy mrozach mieć twardsze opony, a w letnie upały jeździć na innej mieszance. Ponadto warto znać termin indeksu prędkości opon – z języka angielskiego „speed index”. Służy on określeniu maksymalnej dopuszczalnej prędkość dla danego pojazdu. Dzięki niemu użytkownik samochodu zna próg bezpieczeństwa oraz ma świadomość zagrożeń wynikających z jeżdżenia na złych oponach i przekraczania określonej prędkości.

Przy wyborze najlepszych opon należy brać pod uwagę kilka składników – przede wszystkim ich rozmiar oraz datę i miejsce produkcji. Bardzo istotny jest także indeks prędkości opony, a także indeks nośności samochodu. Dopiero wówczas będziemy znać dokładne dane dotyczące bezpiecznego używania opon w samochodzie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić oznaczenie opon. Każdego składa się z litery i cyfry. Najczęściej spotkaną literą jest V – wyznacza ona maksymalną prędkość na poziomie 240 km/h. Dlatego też przy wymianie zimowek na opony letni należy zwrócić uwagę na wskaźniki, by nie doszło do zamontowania opon z niższym indeksem prędkości. W przypadku opon zimowych można wybrać te z niższym indeksem, ale minimum Q, czyli do 160 km/h.

Litery na oponach przyporządkowane są do prędkości w kolejności alfabetycznej, przy czym B to maksymalnie 50 km/h, a niższe wartości określa się jako A1, A2 (5 km/h, 10 km/h). Najwyższa wartość 300 km/h sygnowana jest literą Y. Jednak im wyższa wartość, tym również wyższa cena kompletu opon. Choć auto lepiej reaguje na wszelkie ruchy kierowcy, to komfort prowadzenia jest niższy ze względu na „sztywność” samochodu. Bezpieczniej pokonuje się nawet bardzo kręte zakręty, ale znacząco wzrasta zużycia paliwa, dlatego zwolennicy wyższych indeksów muszą liczyć się z większymi kosztami eksploatacji takiego pojazdu.

Niemniej wartości minimalne, jakie określa producent samochodu są koniecznością i nie można ich lekceważyć. Nieodpowiednie ogumienie powoduje, iż samochód trudniej kontrolować i staje się mniej sterowny. Za brak dobrych opon grozi mandat podczas kontroli Policji. Konsekwencje tego mogą być jeszcze poważniejsze – wypadek drogowy, zwłaszcza gdy kierowca ma małe doświadczenie lub panują trudne warunki na drodze. Źle dobrane opony mogą być powodem odmowy wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Nieodpowiednie opony nie są też objęte gwarancją producenta, dlatego dbanie o poprawności ogumienia jest w gestii każdego rzetelnego kierowcy. Natomiast kwestia zwiększania parametrów to już decyzja indywidualna, związana z możliwościami finansowymi użytkownika samochodu.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.