Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 23, 2022 in Samochody | 0 komentarzy

Radioodbiornik w samochodzie a abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata, którą ponoszą wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Środki z abonamentu przeznaczane są na funkcjonowanie radia i telewizji publicznej. Obowiązek ten kojarzony jest zwykle z posiadaniem tego sprzętu w domu. Tymczasem radio mamy często również samochodzie i za nie także należy płacić abonament, chociaż od tej reguły są wyjątki.

Każdy, kto posiada telewizor i radio, powinien te sprzęty zarejestrować i ponosić za nie opłaty. Obecnie abonament RTV wynosi 24,50 zł miesięcznie (dane z końca 2022 roku) dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych, natomiast za posiadanie jedynie odbiornika radiowego kwota ta wynosi 7,50 zł. Zaoszczędzić można, płacąc za kilka miesięcy z góry. Za 2 miesiące zapłacić trzeba 14,60 zł, za szczęść miesięcy 42,80 zł, a za cały rok 81 zł. W przyszłym roku zapowiedziana jest podwyżka tych stawek.

Za niepłacenie abonamentu RTV można dostać karę w wysokości 30-krotności opłaty podstawowej. W przypadku odbiornika radiowego kara wynosi zatem 225 zł, a ci, którzy nie płacą za radio i telewizor, mogą otrzymać karę w wysokości 735 zł. W przypadku posiadacza pojazdu z radioodbiornikiem, który nie płacił abonamentu, dodatkowo zobowiązany jest on zapłacić opłatę zaległą za wszystkie miesiące od momentu zakupu samochodu.

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, kierowca, który płaci regularnie opłaty abonamentowe za sprzęt znajdujący się w jego gospodarstwie domowym, nie musi już dodatkowo płacić na radioodbiornik w samochodzie. Warunek jest taki, że samochód musi być zarejestrowany na osobę prywatną. W przypadku samochodu zarejestrowanego na działalność gospodarczą, wynajmowanego lub w leasingu opłata nadal obowiązuje. W firmie abonament należy płacić za każdy samochód, który jest używany w ramach prowadzonej działalności.

Ustawa przewiduje kilka sytuacji, w których posiadacz radia lub telewizora nie jest zobowiązany do ponoszenia opłat abonamentowych. Abonamentu nie muszą płacić seniorzy, którzy skończyli 75 lat lub 60 lat i pobierają emeryturę niższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia. Oprócz tego z opłaty abonamentowej zwolnione są osoby z pierwszą grupą inwalidzką i niezdolne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, niesłyszące lub niewidome, bezrobotni, inwalidzi wojenni lub wojskowi i ich rodziny, a także osoby, które mają prawo do korzystania z zasiłku stałego lub przedemerytalnego.

Poczta Polska zatrudnia kontrolerów, których zadaniem jest weryfikowanie czy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego płaci abonament. Często zwracają oni uwagę również na samochody zaparkowane przy ulicy. Zgodnie z przepisami domniemywa się, że jeśli ktoś posiada telewizor lub radio w stanie, który umożliwia natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Większość nowych samochodów posiada radio, którego nie da się zdemontować, dlatego trudno byłoby udowodnić, że się go nie używa.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.