Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lip 30, 2010 in Autogiełda, Samochody | 1 komentarz

Sprzedaż samochodu – jak się przygotować

Sprzedaż samochoduJakich dokumentów potrzebuję? Gdzie znajdę nabywcę? Ile jest warte moje auto? Jak mam przygotować samochód do sprzedaży? Te oraz dziesiątki innych pytań mogą przyprawić o mętlik w głowie każdą osobę nie będącą specem od motoryzacji. Jednak nie stoimy na straconej pozycji. Wystarczy, że zastosowujemy się do kilku sprawdzonych rad i sztuczek.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta na specjalistycznym portalu motoryzacyjnym, serwisie aukcyjnym lub spotkanie ze znajomym obeznanym w temacie. Musimy znaleźć złoty środek z ustaleniem ceny. Nie może być wyższa od aktualnych podobnych ofert ani też zbyt niska. To, że sprzedajemy używany samochód, nie znaczy, iż mamy go odstąpić za bezcen. Nie możemy się zrażać, gdy nie sprzedamy auta od ręki. Czasem warto poczekać na interesującą nas ofertę. Ciekawym zabiegiem jest ustalenie nieco wyższej ceny z dopiskiem „do negocjacji”. W tym przypadku ustawiamy interesujący nas pułap cenowy a nabywcy dajemy satysfakcję ze zbicia ceny. Ta sztuczka może przyczynić się do pomyślnego zakończenia transakcji.

Następnym krokiem powinno być przygotowanie odpowiedniej dokumentacji samochodu. Obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie nowemu właścicielowi polisy OC. Niezbędne okażą się również: dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Ważna jest również umowa. Tutaj z pomocą wychodzi nam internet, gdzie znajdziemy multum gotowych formularzy. Bez tych dokumentów nikt nie dokona kupna samochodu.

Reklama dźwignią handlu. Musimy zachęcić potencjalnego nabywcę do zakupu. W tym celu niezbędna okaże się wizyta w myjni. Używane samochody też mogą wyglądać dobrze. Gdy nasze auto lśni, przychodzi czas na zrobienie dobrych zdjęć. Warto zadbać o profesjonalny aparat oraz odpowiednie stanowisko do fotografowania (z pewnością zielona trawa przyciągnie oczy większej ilości nabywców niż zagracone podwórko). Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie na wybranym serwisie aukcyjnym oraz sporządzenie oferty z pełną specyfikacją oraz danymi kontaktowymi. Pamiętaj, że lakoniczne „Sprzedam samochód” nikogo nie zachęci. Korzystnie jest zainwestować w opcję pozycjonującą nasz samochód szczycie listy sprzedaży.

Nie należy zapominać o tradycyjnej formie zbytu. Ładnie zaprojektowana, laminowana karta umieszczona na bocznej szybce może przyciągnąć wzrok przechodniów. Warto też popytać wśród znajomych czy nie chcieliby kupić naszego auta. Jeśli ta opcja okaże się skuteczna, zaoszczędzimy wiele stresu i obaw przed próbą oszustwa.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Powinniśmy zachować ograniczone zaufanie do kupującego, jednak nie odstraszać go swoją postawą. Każda nasza decyzja powinna być rozważna, a sama transakcja poparta pisemną umową. Stosując się do powyższych rad z pewnością zwiększymy szanse na sprzedaż samochodu.

Czytaj dalej