Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 11, 2016 in Motocykle, Prawo drogowe, Samochody | 0 komentarzy

Kłopotliwe znaki ograniczenia prędkości

znak kontrola prędkości

Jednym z najczęstszych powodów zatrzymań przez policyjną drogówkę jest przekroczenie prędkości. Nie tylko pośpiech jest przyczyną przekraczania dozwolonej prędkości. Jak się okazuje – również niejasne przepisy prawa. Serwis auto-swiat.pl wymienia sytuacje wątpliwe, w których do końca niewiadomo, gdzie ma swój koniec ograniczenie prędkości.

Powszechnie uważa się, że ograniczenie prędkości jest odwoływane tylko przez odpowiedni znak drogowy lub skrzyżowanie. Jak podaje auto-swiat.pl, istnieje kilka sytuacji, w których trudno ustalić, gdzie kończy się ograniczenie prędkości, zależy to bowiem od innych znaków drogowych stojących razem ze znakami ograniczenia prędkości lub od miejsca ustawienia znaków.

Pierwsza sytuacja – ograniczenie prędkości umieszczone pod zieloną tablicą z nazwą miejscowości. Warto wiedzieć, że ograniczenie prędkości wyznaczone znakiem obowiązuje na terenie całego obszaru miejscowości (nie mylić z terenem zabudowanym), ale należy stosować się do pozostałych ograniczeń lub podwyższeń prędkości wyznaczonych znakami drogowymi na danym odcinku.

Drugi przypadek – tabliczka z ciężarówką umieszczona pod znakiem ograniczenia prędkości. Oznacza to ograniczenie prędkości wyłącznie w stosunku do tych pojazdów, których znak został umieszczony pod ograniczeniem prędkości.

Trzecia sytuacja – znak strefy zamieszkania. Oznacza ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę, co skutkuje odwołaniem wcześniejszych ograniczeń lub podwyższeń prędkości.

Czwarta sytuacja – znak strefy ograniczenia prędkości. Ograniczenie prędkości wyznaczone tym znakiem obowiązuje aż do momentu minięcia znaku „koniec strefy ograniczenia prędkości”.

Piąta sytuacja – znak ograniczenia prędkości pod tablicą obszaru zabudowanego. Oznacza to, że na terenie całego obszary zabudowanego (aż do minięcia znaku „koniec obszaru zabudowanego) obowiązuje dany limit prędkości, za wyjątkiem miejsc, gdzie stoją znaki obniżające lub podwyższające prędkość. Po minięciu skrzyżowania dopuszczalna prędkość wynosi tyle, ile określa znak ograniczenia prędkości umieszczony pod znakiem obszaru zbudowanego.

Szósta sytuacja – znak ostrzegający o progu zwalniającym z umieszczonym pod nim ograniczeniem prędkości. W tej sytuacji nie ma jasności w przepisach. Według jednych ograniczenie takie obowiązuje tylko na progu zwalniającym, według innych do skrzyżowania lub znaku znoszącego ograniczenie prędkości, podaje serwis auto-swiat.pl.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.