Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lut 23, 2017 in Newsy, Samochody | 2 komentarzy

Kradzieże samochodów w Polsce [STATYSTYKI]

kradzież samochodu

djedzura/bigstockphoto.com

Z dostępnych danych wynika, że maleje liczba skradzionych samochodów. W 2016 roku w Polsce skradzionych zostało 13 542 samochodów, podczas gdy w roku poprzednim – w 2015 r. było ich 13 408, w 2014 – 14 109, w 2013 – 14 392. W porównaniu z rokiem 2000, gdy skradziono około 70 000 pojazdów, liczba ta wydaje się dość niewielka. Jednak statystycznie okazuje się, że co około 39 minut auto „zmienia swojego właściciela”. Taka informacja może budzić duży niepokój (www.motofakty.pl).

Okazuje się, że czynnikami, które wpływają na kradzież samochodów w danym regionie jest bezrobocie, bliskość granicy, a także duża liczba zarejestrowanych samochodów. Z danych z 2011 roku wynika, że najwięcej aut było kradzionych w województwie śląskim, wielkopolskim. Z kolei najmniej kradzieży zostało zgłoszonych w województwie podlaskim (autokult.pl).

Jak podają policyjne statystyki samochody kradzione są głównie z ulic, niestrzeżonych parkingów osiedlowych, a także parkingów przyblokowych. Zdarza się, że złodzieje przy kradzieży posługują się łamakami czy korkociągami. Bywa również i tak, że złodziej kradnie kierowcy kluczyki z kieszeni bądź z niezamkniętych mieszkań, aby otworzyć nimi swobodnie auto (www.motofakty.pl). Poza tym złodzieje posiadają wiele sposobów, aby wykorzystać nieostrożność i brak czujności. Zdarza się, że podejmują próby kradzieży nawet wtedy kiedy autem jedzie właściciel. Wśród znanych metod jest metoda „na koło”, „na naklejkę/ulotkę”, pozostawianie butelki na kole, wykorzystywanie stresu właścicielka pojazdu, czy korzystanie z zagłuszacza sygnału (www.nowosci.com.pl).

W roku 2011 najwięcej skradziono Volkswagenów Passatów, Volkswagenów Golfów, a także Audi A4 (autokult.pl). W roku 2016 największym „powodzeniem” cieszyły się samochody francuskie, niemieckie, włoskie i japońskie. Okazuje się, że często kradzieży podlegają 2-3 letnie auta, czyli stosunkowo nowe samochody (www.motofakty.pl).

Aby ustrzec się przed kradzieżą, z jednej strony warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie auta (pozafabryczne), które będzie dodatkowo zabezpieczało pojazd. (Duża popularnością cieszą się blokady skrzyni biegów, immobilisery, dodatkowe blokady kierownicy, odłączenia zapłonu itp). Z drugiej zaś potrzeba jest uważność i nie stwarzanie okazji do kradzieży , poprzez pozostawianie samochodów na niestrzeżonych parkingach, w miejscach gdzie brakuje monitoringu czy w miejscach, które są powszechnie znane z kradzieży (superauto24.se.pl).

Tagi:

2 komentarze

  1. 2 – 3 letnie samochody to te dla „drugiego” właściciela, pewnie nierzadko efekt lat oszczędzania jakiegoś młodego chłopaka marzącego o normalnym samochodzie. Daj Boże chip RFID w każdym aucie.

  2. Najgorzej gdy ukradna kola i opony wtedy zostaja namcegly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.