Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Maj 16, 2014 in Motocykle, Newsy | 0 komentarzy

Motocykl do 125 ccm dla każdego

drogówka logo

Jakiś czas temu głośno było o projekcie ustawy, która w skrócie mówiła o tym, że każdy posiadający prawo jazdy kategorii B będzie mógł wsiąść na motocykl o pojemności silnika do 125 ccm. Stało się to faktem, nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm 9 maja 2014 roku (293 posłów „Za”, 1 poseł „Przeciw”, 132 posłów wstrzymało się od głosu). Ustawa ta dotyczy oczywiście kierujących pojazdami. Skąd taki pomysł u polskich posłów? Otóż są to wymagania stawiane przez Parlament Europejski, które powoli rząd polski wprowadza w życie.

Jak wspomniano na wstępie, motocyklem będzie mógł jeździć każdy posiadający prawo jazdy kat. B. Obwarowania są takie, że motocykl ten musi mieć automatyczną skrzynię biegów, nie może mieć większej pojemności skokowej niż 125 ccm, a moc nie może przekroczyć 11 kW. Dodatkowo, każdy kto zdecyduje się na jazdę takim motocyklem, powinien posiadać prawo jazdy od co najmniej 3 lat.

Czy jest to trafna decyzja Sejmu? Jest to kwestia do dyskusji, gdyż istnieje ryzyko zwiększenia liczby wypadków z udziałem motocykli. Jak podają policyjne statystyki, każdego roku w wyniku wypadków ginie około 250 motocyklistów. Takie wypadki spowodowane są czasami brawurą kierujących, nadmierną prędkością czy niewystarczającymi umiejętnościami przy panowaniu nad motocyklem. Dodatkowo, wśród osób kierujących jednośladami, wielu kierujących skuterami także powoduje wypadki. Jak dotąd nie wymagane było żadne przeszkolenie – każdy, nawet osoba nie znająca zasad panujących w ruchu drogowym, mogła kupić skuter i wyruszyć nim na ulice.

Z pewnością ze zmian skorzystają producenci skuterów i motocykli do 125 ccm. Jednakże pozostaje pytanie – czy ta nowelizacja nie spowoduje, że na drogach stanie się jeszcze bardziej niebezpiecznie?

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.