Pages Menu
Categories Menu

Dodane w mar 28, 2017 in Newsy, Samochody | 1 komentarzy

Nowy Maluch – wersja elektryczna

Fiat 500

p.lange/bigstockphoto.com

Ogłoszony przez polski rząd plan rozwoju mobilności pobudził środowisko przedsiębiorców do działania. Elektryczne pojazdy zaczynają coraz bardziej interesować firmy. Fabryka Samochodów Elektrycznych powstająca w Bielsku-Białej jest kolejnym przykładem po Ursusie, czy AK Motor i elektrycznej syrenie, która zaczyna swoją działalność (auto.dziennik.pl).

W najbliższych miesiącach polski samochód elektryczny FSE 01 zacznie być montowany w Fabryce Samochodów Elektrycznych powołanej przez Thomasa Hajka. Okazuje się, że nadwozie i platforma tego auta produkowane są w fabryce Fiata w Tychach. Montaż Nowego „Malucha” będzie odbywał się w fabryce w Bielsku-Białej. Fabryka „zapewnia”, że rocznie będzie mogło powstać do tysiąca aut. (Już dziś można składać zamówienia na nowe egzemplarze). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów (głównie biznesowych) Fabryka Samochodów Elektrycznych przygotowała kompleksową ofertę tj. samochód wraz z systemem zarządzania flotą, aplikację na smartfony itp. (Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją FSE 01 planuje eksport „Malucha” na Wschód i do innych krajów Europy (moto.pl).

Auto elektryczne skonstruowane w Bielsku-Białej na bazie Fiata 500 stanowi dopracowany model, który został zaprezentowany w 2014 roku na targach motoryzacyjnych eCarTech w Monachium. Warto podkreślić, że nowy model Fiata 500e nie nawiązuje do auta produkowanego przez Fiata w Meksyku (sprzedawanym w USA). Prace nad nowym modelem trwały trzy lata. Konstrukcja powstała w laboratorium w Bielsku-Białej i wykorzystuje podzespoły pochodzące od polskich dostawców. (Dla przykłady układ napędowy dostarczany był przez Instytut napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL). Model 500e posiada silnik elektryczny synchroniczny trójfazowy typu PMSM, którego moc sięga 45 KM (120 Nm maksymalnego momentu obrotowego). Akumulator znajduje się w samochodzie pod podłogą. Pojazd prezentuje masę 1055 kilogramów. Badania wskazują, że powinien rozpędzić się do maksymalnej prędkości 135 kilometrów na godzinę. Zasięg nowego Fiata 500e zakłada przejechanie dystansu 102 kilometrów. Możliwe jest to dzięki bateriom litowo-jonowym i pojemności 14 kWh. W celu ponownego naładowania samochodu należy podłączyć go do np. garażowego gniazdka i ładować nieprzerwanie przez 6 godzin. W sytuacji korzystania z instalacji siłowej 400 volt czas ładowania skraca się o połowę (i wynosi zaledwie 3 godziny) ( auto.dziennik.pl).

Tagi: ,

1 komentarz

  1. Fajnie, że idziemy w kierunku nowoczesności i elektryczności. Hybrydy rownież cieszą się popularnością. Przykładem idealnym jest warszawski car sharing, który niedługo rusza i właśnie hybrydy będą w nim do wynajęcia. Organizuje go firma Panek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.