Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Cze 30, 2016 in Newsy | 0 komentarzy

Podwyżki w taryfikatorze mandatów

drogówka logo

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie zmieni się taryfikator mandatów. Kary pieniężne, które i tak nie są niskie, mają zostać podwyższone. Największe zmiany mają dotyczyć tych wykroczeń, które stwarzają największe zagrożenie w ruchu drogowym. Projekt zmian powstał w zeszłym roku i jest nadal na etapie konsultacji.

Surowe kary czekają na kierowców popełniających wykroczenia w stosunku do pieszych i rowerzystów. Jeden z najniebezpieczniejszych manewrów – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – będzie od tej pory kosztować 500 złotych (zamiast 200 złotych). Niezmienna pozostanie liczba punktów karnych za to wykroczenie – 10. Taka sama kara czeka na sprawców wykroczeń w pobliżu przejazdów dla rowerzystów.

Wzrośnie kara za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i rowerzyście na drogach i przejściach przeznaczonych dla niechronionych uczestników ruchu drogowego – maksymalnie 500 złotych mandatu oraz 6 punktów karnych.

Wyższe kary czekają na kierowców jeżdżących bez zapiętych pasów. Po wprowadzeniu zmian za to wykroczenie trzeba będzie zapłacić aż 300 złotych ( obecnie 100 złotych), a liczba punktów karnych wzrośnie do 4 (obecnie 2).

Wysokich kar mogą spodziewać się kierowcy przewożący pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – za dwóch lub więcej pasażerów bez zapiętych pasów ma grozić kara w wysokości 500 złotych.

Zgodnie z propozycjami nowego taryfikatora, wzrośnie kwota mandatu za przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika – 500 złotych w miejsce obecnych 150 złotych. Wykroczenie to będzie zagrożone utratą 6 punktów.

Zaproponowane w ubiegłym roku zmiany wywołały sprzeciw poszczególnych resortów. Według nich nowe kwoty są zbyt wysokie, a maksymalna kwota mandatu, czyli 500 złotych, powinna obowiązywać w przypadku najbardziej niebezpiecznych wykroczeń, stwarzających zagrożenie życia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zmiany są potrzebne, gdyż w Polsce nadal dochodzi do wielu wypadków, których ofiarami są głównie piesi. Nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt zmian i kiedy wejdzie w życie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.