Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 18, 2016 in Newsy | 0 komentarzy

Prawidłowa pozycja za kierownicą

młody kierowca

Jazda samochodem wymaga zajęcia odpowiedniej pozycji za kierownicą. Dzięki prawidłowej pozycji za kółkiem nasz kręgosłup będzie zdrowy, a ryzyko obrażeń podczas ewentualnego wypadku zostanie zminimalizowane.

Na polskich drogach można zauważyć kierowców, którzy niestety siadają nieprawidłowo na fotelu kierowcy. Zbyt bliska lub zbyt daleko odległość fotela od kierownicy i pedałów to ryzyko nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale także poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nieprawidłowa pozycja podczas prowadzenia auta to również niebezpieczeństwo odniesienia poważniejszych obrażeń i urazów podczas wypadku. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza ci, którzy za kółkiem jeżdżą zawodowo, pokonując dziennie setki kilometrów. Jak usiąść w samochodzie, by było wygodnie i bezpiecznie?

Podstawowa zasada to odległość między kierownicą a tułowiem kierowcy. Według specjalistów powinna wynosić minimum 30 centymetrów. Wówczas jest nie tylko wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Przytulanie się do kierownicy utrudnia swobodne manewrowanie kierownicą, powoduje szybsze zmęczenie kończyn i pleców. Również zbyt daleka odległość od koła kierownicy utrudnia prawidłowe manewrowanie i reakcję w sytuacji zagrożenia.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe ustawienie fotela i zagłówka. Fotel powinien być oddalony na taką odległość, by kierowca mógł swobodnie wcisnąć wszystkie pedały do podłogi samochodu. Ważne, by nogi były wówczas delikatnie zgięte w kolanach, a uda powinny przylegać do fotela. Pośladki powinny być mocno osadzone w miejscu połączenia siedziska z oparciem.

Istotne jest ustawienie wysokości fotela. Odległość między głowa kierowcy a sufitem auta powinna wynosić długość dłoni.

Z kolei oparcie fotela powinno być ustawione pod takim kątem, by nadgarstek wyprostowanej ręki mógł oprzeć się o górę koła kierownicy. Plecy musza oczywiście opierać się o fotel.

Znaczenie ma także wysokość ustawienia kierownicy. Jej koło ocierające się o uda znacznie utrudnia prawidłowe manewrowanie nie tylko kierownicą, ale także pedałami.

Zagłówek należy ustawić tak, by jego koniec znajdował się na tym samym poziomie, na jakim znajduje się czubek głowy kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.