Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Mar 11, 2016 in Newsy, Prawo drogowe | 0 komentarzy

Ujednolicenie znaków drogowych w UE

Unia Europejska

Jorisvo/bigstockphoto.com

Unia Europejska ma kolejny pomysł na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego we wszystkich krajach członkowskich. Chodzi o stworzenie ujednoliconego systemu znaków drogowych oraz zamontowanie ich na europejskich drogach. Według urzędników pomysł ten poprawi nie tylko bezpieczeństwo, ale także budżet. Roczny koszt wypadków, do których dochodzi na trasach Unii Europejskiej sięga 300 miliardów euro, podaje moto.onet.pl.

Zalety nowego projektu wylicza specjalny raport Federacji Drogowej Unii Europejskiej. Znaki drogowe znajdujące się obecnie w Unii Europejskiej, z wyglądu identyczne, mogą mieć różne znaczenie w poszczególnych krajach Wspólnoty. Różnice mogą wprowadzić w błąd kierowcę, a to z kolei może doprowadzić do kolizji i wypadków. Dlatego proponuje się stworzenie ujednoliconego systemu znaków drogowych. Dodatkowo znaki te mają być mieć wyraźną kolorystykę i być zauważane z dalszej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nowy unijny pomysł ma pomóc również producentom aut, montujących system odczytywania znaków drogowych. Dodatkowym argumentem jest fakt, że wiele znaków znajdujących się przy europejskich trasach liczy sobie sporo lat i w związku z tym doszło do ich zużycia. Powierzchnia odblaskowa uległa zatarciu, znaki stały się niewyraźne.

Jeśli pomysł przejdzie, czeka nas kosztowna wymiana znaków. Przy krajowych drogach znajdują się miliony różnych znaków drogowych. Jeśli do kosztów samych znaków dodać koszt usunięcia starych i zamontowania nowych, to w efekcie powstanie spora suma, sięgająca kilkadziesiąt miliardów złotych. Pomysł Federacji Drogowej Unii Europejskiej, choć zasadny, jest niestety kosztowny. Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest najważniejsze, ale w zasadzie przyczyną wypadków drogowych rzadko (jeśli w ogóle) bywają trudności z odczytem czy interpretacją znaku drogowego. Niemniej jednak raport pt.: „Poprawione oznakowanie dla lepszych dróg” unijnej Federacji Drogowej wylicza na swych 26. stronach zalety pomysłu ujednolicenia systemu znaków drogowych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.