Pages Menu
Categories Menu

Dodane w wrz 19, 2014 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Unijne dopłaty do Toyoty i Lexusa

Samochód służbowy

Dobra wiadomość dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chcących uzupełnić bądź wymienić stan swojej floty samochodowej. Od początku września mogą one starać się o bezzwrotne dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej i przeznaczone na zakup nowego auta. Jak wspomniano we wstępie, rzecz dotyczy jedynie średnich i małych przedsiębiorstw. Ale to nie jedyny warunek. Do wyboru są jedynie dwie marki samochodów objętych dofinansowaniem – Lexus lub Toyota. Finansowanie na zakup nowego auta może pochodzić tylko z jednego banku, a jest nim Deutsche Bank, oferujący dopłatę 9% od wartości kredytu, z zerową prowizją i oprocentowaniem rzędu 4,9%. Przedsiębiorstwo może zatem zyskać nawet 20 tysięcy zł.

Program ten, mający na celu zmniejszenie wieku samochodów na naszych drogach, jest wynikiem współpracy firmy Toyota Motor Poland (dystrybutor samochodów marki Lexus) z bankiem Deutsche Bank, nie jest to więc program rządowy.

Biorąc pod uwagę fundusz grantowy przeznaczony na ten cel możliwe będzie zakupienie około 2 tysięcy nowych samochodów. Dopłata do zakupu będzie przyznawana dopiero w momencie okazania przez firmę dokumentów świadczących o sprzedaży starego auta lub z jego zezłomowania. Kupiony nowy samochód powinien także emitować o 20% mniej dwutlenku węgla.

Warunki uczestnictwa w programie są bardzo proste, a formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Całość można załatwić już w jednym z salonów Toyoty czy Lexusa. Pierwsze firmy, które spełnią warunki do końca grudnia 2014 roku mogą liczyć na pierwsze dopłaty już w lutym przyszłego roku. Jak informują twórcy programu, dopłaty wypłacane są jedynie dwa razy w roku.

W Polsce nadal brak jest rządowego programu na dofinansowanie na zakup nowych samochodów. Taki program działa za to od lat np. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii czy Belgii. Właśnie w tych krajach firmy mogą starać się o dofinansowanie nawet do kilku tysięcy euro. Bardzo mocno wspierane jest oczywiście kupno samochodów niskoemisyjnych, gdyż program stawia także na poprawę środowiska. Jak donosi „Puls Biznesu”, niestety rząd polski nie ma w planach w najbliższym czasie stworzenia takiego projektu rządowego.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.