Pages Menu
Categories Menu

Dodane w kw. 22, 2011 in Motocykle, Samochody | 2 komentarzy

Wypadek samochodowy – pierwsza pomoc (jak się zachować?)

Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym znacząco zwiększa jego szanse na przeżycie i odzyskanie zdrowia. Pierwsza pomoc opiera się na sprawdzeniu stanu chorego oraz podtrzymaniu funkcji życiowych, do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Jednakże najważniejszą zasadą przy udzieleniu pierwszej pomocy jest „po pierwsze nie szkodzić”, zarówno poszkodowanemu, jak i sobie. Istotne jest założenie ochronnych rękawiczek, aby uniknąć zakażenia groźnymi chorobami. Najpierw należy zabezpieczyć miejsce wypadku, a następnie sprawdzić stan poszkodowanego (tętno, oddech, świadomość, obrażenia ciała). Kolejny krok to wezwanie służb medycznych i, w razie konieczności, rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej lub ułożenie nieprzytomnego chorego w pozycji bezpiecznej.

Świadek wypadku drogowego ma obowiązek zatrzymać się i sprawdzić, czy stało się coś poważnego i wezwać pomoc. Samochód należy zaparkować w bezpiecznym miejscu i ustawić trójkąty ostrzegawcze. W sytuacji zagrożenia zapalenia się auta, należy postarać się wyciągnąć osoby z samochodu. Kolejną czynnością jest skontrolowanie tętna uczestnika wypadku. Puls wyczuć można przykładając trzy palce do tętnicy szyjnej. Kolejny krok to ustalenie, czy poszkodowany oddycha. W tym celu do ust poszkodowanego należy przybliżyć ucho lub zimne lusterko.

W przypadku zatrzymania akcji serca trzeba rozpocząć reanimacje. Metoda usta-usta opiera się na wdmuchiwania powietrza 15 razy na minutę. Następnie wykonać należy masaż serca, silnie naciskając w okolicach mostka, w rytmie 70 powtórzeń w ciągu minuty.

Natomiast w przypadku krwawienia należy silnie uciskać miejsce nad raną, po uprzednim zatamowaniu upływu krwi czystym materiałem. Równie groźne są złamania. W razie podejrzenia uszkodzenia którejś z kończyn, kręgów szyjnych lub kręgosłupa, nie wolno przenosić poszkodowanego, a jednie unieruchomić zagrożone miejsca. Jeśli na szczęście poszkodowany nie odniósł poważniejszych obrażeń, należy opatrzyć rany i czekać na przyjazd pogotowia.

Po udzielenie niezbędnej pomocy należy bezzwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Pamiętajmy, aby w zgłoszeniu podać nazwisko i adres, określić rodzaj wypadku, dokładnie opisać miejsce zdarzenia oraz podać numer telefonu. W ten sposób dyspozytor będzie w stanie szybko zareagować i skierować odpowiedni zespół medyczny.

Tagi:

2 komentarze

  1. Pierwsza pomoc – ważny temat. Nie docenisz, póki się z tym nie zetkniesz. Sam miałem niedawno sytuację – wypadek na trasie. Na szczęście nie byłem sam – kolega wiedział co robić. Niestety ja nie wiedziałem. Naukczka na przyszłość – zapisałem się na kurs. Polecam. Chyba nie chcesz stać bezradnie przy umierającym…

  2. Też polecam kursy pierwszej pomocy, bo warto być przygotowanym na taką sytuację, nawet jak się zdarzy raz w życiu (a oby się nawet nigdy nie zdarzyła, czego Wam życzę !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.