Pages Menu
Categories Menu

Dodane w Sie 28, 2015 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Zlot Fiata 126p – coś dla miłośników starych aut

Fiat 126p (maluch)

peter.poland, flickr

Moda na stare samochody nie przemija. Na polskich ulicach można niekiedy zobaczyć piękne i upragnione przez kierowców klasyczne modele starych aut zza oceanu. Ich widok zawsze wprawia w zachwyt. Mijający czas nie nadszarpnął ich piękna, a wręcz przeciwnie – dodał im niesamowitego uroku.

Moda na kultowe modele aut rozprzestrzeniła się także na dobrze znanego wszystkim pokoleniom małego fiata, zwanego popularnie „Maluchem”. Po polskich ulicach jeździ coraz więcej wypieszczonych i odnowionych modeli tego samochodu, dawniej pełniącego rolę głównego środka lokomocji wielu Polaków. Jeszcze kilkanaście lat temu fiaty 126p były porzucane w lasach lub odsprzedawane za butelkę alkoholu przy okazji sąsiedzko-rodzinnych imprez. Dziś fani tego pojazdu są w stanie zapłacić niemałe pieniądze, by zostać posiadaczami kultowego polskiego auta.

W związku z rosnącą popularnością „Malucha” warto przypomnieć, że w naszym kraju już od 12 lat organizowany jest Ogólnopolski zlot Fiata 126p., co roku w innym mieście. W tym roku impreza odbyła się w Krakowie. Mimo upalnej aury przybyło wielu zapalonych miłośników pojazdu z najdalszych miejsc Polski. Nie zabrakło także gości z zagranicy, a wśród nich np. Kanadyjczyków.

Na tegorocznym zlocie zaprezentowano ponad 500 małych Fiatów, pochodzących z różnych lat i utrzymanych na wysokim poziomie. Kolory i wzory były różne – pojawiły się nawet modele cabrio czy limuzyny. Wszystkie auta były niezwykle dopieszczone, co zwracało uwagę przybyłych gości. Zlot to dobra okazja do poznania ważnego urywka historii polskiej motoryzacji.

W Polsce Fiat 126p był produkowany w latach 1973-2000. Łącznie polską linię produkcyjną opuściło ponad mln aut 3,3 mln aut. Obecnie ceny za „Malucha” są naprawdę wysokie, dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od stanu pojazdu. Wielbicieli tego (nie)zwykłego pojazdu nie brakuje. Wielu z tęsknotą wspomina czasy, gdy tym niewielkim autem można było podróżować wraz z rodziną jak Polska długa i szeroka.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.