Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 18, 2016 in Newsy | 0 komentarzy

Akcje dotyczące kontroli trzeźwości kierowców niezgodne z prawem?

jazda po alkoholu

jirkaejc/bigstockphoto.com

Jednym z działań podejmowanych przez policyjną drogówkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach jest kontrola trzeźwości kierowców. W tym celu organizowane są różne akcje, np. „Trzeźwy poranek”, w ramach których rutynowej kontroli poddawani są wszyscy kierowcy poruszający się autem. Jak donosi serwis moto.onet.pl, takie akcje policji są niezgodne z obowiązującym prawem.

Kontrola trzeźwości kierowcy jest bowiem dozwolona w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa pod wpływem alkoholu (ustawa o ruchu drogowym). Drugą sytuacją jest kontrola trzeźwości przed przyjęciem do izby wytrzeźwień (ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Ta luka w prawie, o której niedawno zrobiło się głośno za sprawą jednego z kierowców, który odmówił poddaniu się badaniu stanu trzeźwości, może wkrótce spowodować bunt wśród kierowców, którzy do tej pory bez problemów poddawali się kontrolom trzeźwości w ramach prowadzonych akcji.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” rzecznik praw obywatelskich, dr Adam Bodnar, zwrócił się już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz do Ministerstwa Zdrowia w celu wyjaśnienia tej kwestii. Decyzję o tym, który z tych organów ma przeprowadzić odpowiednie zmiany w prawie, wyda premier Beata Szydło.

Jak informuje serwis moto.onet.pl, Polska znajduje się w czołówce państw europejskich pod względem przeprowadzanych kontroli trzeźwości. Tylko w pierwszej połowie bieżącego roku przebadano już blisko 10 milionów kierowców. Zwiększa się też liczba ujawnionych kierowców, prowadzących auto pod wpływem alkoholu. Systematycznie zaostrzane przepisy dotyczące nietrzeźwych także wpływają na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jedna pijani kierowcy to wciąż spory problem na polskich drogach. Wkrótce pojawią się nowe zmiany w prawie. Kierowca, który spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu trafi do więzienia na minimum dwa lata oraz otrzyma zakaz prowadzenie pojazdów na okres nawet 15 lat.

Sprawa policyjnych akcji kontroli trzeźwości ma zostać wyjaśniona w najbliższym czasie.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.