Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 1, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Bilans nowych przepisów

Policja nie będzie nabijać statystyk

fot. dziewul/bigstockphoto.com

Policja podsumowała efekty wprowadzenia zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Jak wynika ze statystyk, w ciągu czterech miesięcy obowiązywania nowych regulacji doszło do mniejszej liczby wypadków w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Poprawiło się bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, zmalała liczba ofiar i rannych w wypadkach.

Ważną zmianą było wprowadzenie przepisu o odebraniu prawa jazdy tym kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h. Tacy kierowcy muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Według danych w okresie od 18 maja do 17 września tego roku policja zatrzymała uprawnienia do kierowania samochodem aż 11 375 kierowcom.

Prawo jazdy tracą także ci kierowcy, którzy decydują się przewozić większą liczbę osób niż dozwolona w dowodzie rejestracyjnym auta. W ciągu czterech miesięcy policja zatrzymała 169 dokumentów.

Zgodnie z nowymi przepisami surowe kary czekają na wielbicieli jazdy na podwójnym gazie. Oprócz zakazu prowadzenia pojazdów na określony okres czasu, piraci drogowi zapłacą potężne mandaty o minimalnej wysokości 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy poskutkowały – liczba ujawnionych nietrzeźwych kierowców spadła w zestawieniu z poprzednim rokiem z 56 233 do 47 605, czyli prawie o 9 tysięcy. To znaczna poprawa, a warto pamiętać, że pijani kierowcy odpowiadają za ogromną liczbę tragicznych wypadków, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Poprawę bezpieczeństwa odzwierciedlają statystyki dotyczące liczby rannych i zabitych w wypadkach. Nawet najostrzejsze zmiany niestety nie wyeliminują tego problemu całkowicie, dlatego cieszy tak znaczna poprawa. W ciągu czterech miesięcy obowiązywania nowych regulacji zginęło 936 osób, a w tym samym okresie w zeszłym roku aż 1168. Zmalała także liczba rannych – z 16 599 do 14 642 osób.

Jak pokazują chłodne policyjne statystyki, od dnia wejścia w życie zaostrzonych przepisów ruchu drogowego znacznie poprawia się bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.