Pages Menu
Categories Menu

Dodane w mar 26, 2019 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Czy będzie polski samochód elektryczny?

samochód elektryczny

Polski samochód elektryczny, o którym mówi się od kilku lat najprawdopodobniej zostanie przygotowany przez znaną w branży motoryzacyjnej niemiecką firmę EDAG Engineering. Ceniony dom inżynieryjny ma być integratorem technicznym projektu, który będzie cały czas realizowany przez ElectroMobility Poland. Dzięki takiej współpracy jest szansa, że polskie samochody elektryczne zostaną wprowadzone na rynek już w 2022 roku.

O budowie polskiego samochodowego zaczęło być głośno w październiku 2016 roku, gdy cztery polskie koncerny energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia, zjednoczyły siły i powołały spółkę ElectroMobility Poland, której celem miało być opracowanie koncepcji wygodnego, niedrogiego miejskiego samochodu, napędzanego elektrycznie. Przeznaczono na ten projekt 10 mln zł. W kolejnych lata kwota była zwiększona przez następne dotacje. W ostatnim czasie program został zasilony kwotą 40 mln zł.

Rozwój elektromobilności ma być rozwiązaniem problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza w Polsce, dlatego rządowy program ma skłonić polskich konstruktorów do udział w atrakcyjnym projekcie. Wszelkie koncepcje na polski samochód eklektyczny należy zgłaszać do ElectroMobility Poland. Najlepsze rozwiązania motoryzacyjna zostaną wdrożone w ramach całego przedsięwzięcia. Do tej pory zaaprobowano projekt nadwozia samochodu. Kontrolę nad realizacją programu sprawuje Ministerstwo Energii.

Niemniej masowa produkcja samochodów wymaga przegotowania wszelkich kanałów produkcyjno-dystrybucyjnych, których w Polsce stale nie ma. Dlatego też niezbędni są zagraniczni fachowcy z branży. Za sprawą współpracy z niemieckimi parterem technicznym będzie można wdrożyć wszystkie etapy produkcji samochodu i zgodnie z ustalonym terminem zaprezentować go odbiorcom. Wcześniejsze doświadczenia firmy EDAG Engineering przy wprowadzaniu nowego modelu do produkcji na wysoką skalę są niezwykle cenne i pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów.

Cały proces potrwa około cztery lata, by stworzyć wysokiej klasy samochód elektryczny o dobrych osiągach i wysokich ocenach na testach. Najpierw jednak niezbędne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod fabrykę, gdzie samochody będą produkowane. Wszystko na to wskazuje, że fabryka będzie działać na terenie Polski. Ostateczna lokalizacja ma być potwierdzona jeszcze w 2019 roku. Co istotne, w takim zakładzie pracy zatrudnionych będzie niemal 15 tysięcy osób, zapewniając źródło dochodu znacznej części społeczeństwa na danym terenie.

Zgodnie z założeniami już w 2020 roku dostępny będzie pierwszy model, który po otrzymaniu pozytywnych recenzji będzie powielony w produkcji masowej. Rocznie fabryka ma wypuszczać na rynku około 100 tys. sztuk nowych pojazdów. Taki wyniki oznaczać będzie, iż ElectroMobility Poland stanie się największym startupem na rynku samochodów elektrycznych. Jednak czy powyższe założenie zostaną zrealizowane pokażą najbliższe miesiące.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.