Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lip 21, 2021 in Newsy | 0 komentarzy

Dopłaty do samochodów elektrycznych – ruszył program „Mój elektryk”

samochód elektryczny

Rozwój elektromobilności w Polsce wspierać ma program „Mój elektryk” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach możliwe jest otrzymanie dotacji na zakup pojazdu zeroemisyjnego. Wnioski składać mogą zarówno osoby indywidualne, jak i prowadzące działalność gospodarczą.

Program „Mój elektryk” to sposób na rozwój elektromobilności

Już za kilkadziesiąt lat auta z silnikami spalinowymi zniknąć mają z dróg. Regulacje i ograniczenia w poruszaniu się pojazdami spalinowymi w wielu krajach wprowadzone mają zostać już w roku 2030.

W odpowiedzi na zwiększoną potrzebę działań proekologicznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął program „Mój elektryk”, którego celem jest zwiększenie udziału aut zeroemisyjnych na polskich drogach. W efekcie zmniejszyć ma się emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Redukcji ma ulec także hałas oraz smog.

Pula dotacji to 500 milionów złotych

Pula środków w ramach programu wynosi 500 milionów złotych. 400 milionów przeznaczone jest na dopłaty do leasingu dla firm, natomiast o pozostałe środki mogą ubiegać się osoby prywatne.

Nabywcy indywidualni mogą liczyć na dotację w wysokości 18,75 tysięcy złotych. Limit ceny zakupu samochodu wynosi 225 tysięcy zł Posiadacze Karty dużej rodziny mogą otrzymać natomiast 27 tysięcy. Nie obowiązuje ich także maksymalna cena zakupu.

W przypadku leasingu dla firm, na wysokość dotacji wpływa roczny przebieg wynajmowanego pojazdu, a także jego kategoria. W przypadku pojazdu kategorii N1, z przebiegiem powyżej 20 tysięcy, otrzymać można dotacje w wysokości 70 tysięcy złotych. W przypadku elektrycznych motocykli wysokość dofinansowania wyniesie 4 tysiące.

Osoby prywatne już teraz mogą korzystać z programu. Możliwość złożenia wniosku została uruchomiona 12 lipca. Kolejne pule, dla przedsiębiorstw, samorządów oraz instytucji, mają zostać uruchomione w ciągu kolejnych tygodni.

Program ma trwać aż do wykorzystania wszystkich środków lub do 30 września 2025 roku.
Z pomocą dotacji zakupić można jedynie pojazdy zeroemisyjne, z napędem elektrycznym lub wodorowym. O dotacje nie mogą starać się nabywcy samochodów hybrydowych.

Konieczne jest także spełnienie następujących warunków: rejestracja auta na terytorium Polski, ubezpieczenie oraz zobowiązanie, że auto nie zostanie sprzedane w ciągu dwóch lat od otrzymania dofinansowania.

Jak otrzymać dofinansowanie?

Program „Mój elektryk” działa na zasadzie refundacji. Oznacza to, że najpierw konieczny jest zakup samochodu, a następnie złożenie wniosku o zwrot części kosztów. Zrobić można to elektronicznie. Obok wypełnienia formularza online konieczne jest dołączenie faktury zakupu, rejestracji i ubezpieczenia samochodu. Następnie należy złożyć podpis na wniosku o wypłatę dofinansowania. W momencie jego pozytywnego zweryfikowana przez NFOŚiGW dokument będzie pełni rolę umowy o dotację.

W przypadku chęci pozyskania dotacji na leasing elektrycznego samochodu formalności załatwiane są za pośrednictwem firmy leasingowej.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.