Pages Menu
Categories Menu

Dodane w kw. 6, 2016 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Egzamin na prawo jazdy bez placu manewrowego

prawo jazdy

warrengoldswain/bigstockphoto.com

To zdecydowanie dobra perspektywa dla wszystkich osób, które w przyszłości zechcą zdawać egzamin na prawo jazdy. Jak donosi „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Infrastruktury rozważa możliwość likwidacji placu manewrowego w części praktycznej egzaminu na prawo jazdy. Oznacza to znaczne ułatwienie, bowiem wielu kursantów nie zdawało egzaminu z jazdy przez błąd na placu manewrowym. Wystarczyło delikatnie zahaczyć o pachołek lub przekroczyć o milimetry linie boczne, by egzamin został przerwany. Każde podejście to spory wydatek – 140 złotych. Stres towarzyszący egzaminowi powodował, że dla wielu praktyczna część egzaminu kończyła się już na placu manewrowym.

Propozycję likwidacji placu manewrowego zgłosili sami szkoleniowcy. Jedni chcą likwidacji jazdy po tzw. łuku oraz pozostawienia obowiązku jazdy pod górę, a pozostali całkowitej likwidacji placu manewrowego.

Wiceminister infrastruktury, Jerzy Szmit, pokreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że na ostateczne ustalenia trzeba jeszcze poczekać, nie mniej jednak propozycje szkoleniowców są poważnie analizowane.

Już od dawna trwa dyskusja na temat dotyczący sensowności placu manewrowego w procesie praktycznego egzaminowania przyszłego kierowcy. W opinii kierowców i specjalistów od szkoleń, jazda po łuku niewiele wnosi do realnych sytuacji na drodze, z którymi musi poradzić sobie przyszły kierowca. Umiejętności obowiązkowe na placu manewrowym można wyegzekwować podczas jazdy po mieście.

Likwidacja placu manewrowego być może przyczyni się do poprawy wyników zdawalności praktycznej części egzaminu na prawo jazdy, która w wielu wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego nie przekracza 30 procent. Dla zdających każde podejście oznacza dodatkowe koszty i stres. Egzaminowanie przyszłego kierowcy wyłącznie podczas jazdy po mieście wydaje się sensowne, bo jazda po łuku i pod górkę są oderwane od rzeczywistych warunków panujących na drodze.

Jeśli proponowane zmiana wejdzie w życie, przyszli kierowcy będą mieli ułatwione zadanie oraz mniejszy stres.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.