Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lip 31, 2017 in Samochody | 0 komentarzy

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Samochód służbowy

Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja wymaga przeglądów i systematycznego czyszczenia. Zanieczyszczenia, które zalegają w filtrach (w tym rozmaite grzyby) mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu użytkowników samochodów z klimatyzacją. I choć klimatyzacja wydaje się być już standardem, nie wszyscy wiedzą jak ją eksploatować, aby cieszyć się jej długim i efektywnym działaniem.

W upalne dni wnętrze auta może się nagrzewać nawet do 50-60 stopni Celsjusza. Dlatego przed włączeniem klimatyzacji należy przewietrzyć wnętrze pojazdu, aby instalacja mogła sprawniej działać. Warto również zamknąć wszystkie okna. Pozwoli to na szybsze schłodzenie się auta. Specjaliści od serwisowania klimatyzacji zalecają, aby korzystać z niej przynajmniej raz w tygodniu. Jest to ważne, ponieważ w mechanizmie klimatyzacji znajduje się olej, który rozprowadzany jest przez czynnik chłodzący. Gdy mechanizm nie jest używany przez dłuższy czas, olej zaczyna osadzać się na częściach klimatyzacji. Sprawia to, że przy kolejnym uruchomieniu sprężarka klimatyzacji nie jest wystarczająco dobrze nasmarowana. Aby temu zapobiec należy nie dopuszczać do dłuższych przerw w użytkowaniu, nawet wtedy gdy temperatura wydaje się być niższa. Włączenie klimatyzacji na 15 minut raz w tygodniu, zabezpieczy przed osadzaniem się oleju.

Jeśli po włączeniu klimatyzacji w aucie zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, bądź klimatyzacja przestała być odpowiednio wydajna, a przy tym szyby zaczynają parować należy koniecznie udać się do wyspecjalizowanego serwisu. Warto pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji w samochodzie wymaga standardowej wymiany (przynajmniej raz w roku):

  • filtra kabinowego,
  • przeczyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny,
  • odgrzybieniu parownika,
  • sprawdzeniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji
  • czyszczeniu wlotów powietrza znajdujących się na zewnątrz pojazdu.

Specjaliści zajmujący się naprawą klimatyzacji podkreślają, że w przypadku użytkowania samochodu w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia (jak jest w przypadku dużego miasta, jazdy po bezdrożach, czy parkowaniu w otoczeniu drzew – wymiana filtra, a także czyszczenie kanałów powinno się odbywać dwa razy w roku (najlepiej wczesną wiosna i jesienią). Nie rzadziej jednak niż co dwa lata cały układ klimatyzacji powinien być oczyszczony z wilgoci, a także uzupełniony w czynnik chłodzący (do wymaganego poziomu).

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.