Pages Menu
Categories Menu

Dodane w kw. 23, 2020 in Motocykle, Samochody | 2 komentarzy

Jak przebiega kurs reedukacyjny po utracie prawa jazdy?

prawo jazdy

Utrata prawa jazdy z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć. Od czego jednak zacząć, gdy ten dokument został Ci odebrany? Niezależnie od tego, jakie popełniłeś wykroczenie, po utracie prawa jazdy będziesz musiał odbyć kurs reedukacyjny. Szkolenia są oczywiście płatne i organizowane przez WORD. Jak wyglądają?

Za jakie przewinienia odbiorą Ci prawo jazdy?

Lista jest dość długa, jednak najbardziej popularnym przewinieniem, za które traci się dokument jest jazda pod wpływem alkoholu. Jednak nie jest to jedyne przestępstwo drogowe, za którego popełnienie grozi utrata dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Można jest również stracić, gdy:

  • Kierowca jest pod wpływem środków odurzających,
  • Prawo jazdy jest zniszczone, podrobione albo utraciło ważność,
  • Kierowca przekroczył prędkość aż o 50km/h,
  • Kierowca przewozi więcej osób, niż jest to dopuszczalne w danym pojeździe,
  • Kierowca przekroczył 24 punkty karne (bądź 20 punktów, jeżeli ma prawo jazdy nie dłużej niż rok czasu).

Prawo jazdy możesz utracić czasowo bądź dożywotnio. W przypadku utraty czasowej masz możliwość odbycia kursu reedukacyjnego i ponownie otrzymać pozwolenie na prowadzenie pojazdów.

Kurs reedukacyjny – podstawowe informacje

Po odebraniu dokumentu przez policję musisz odbyć kurs reedukacyjny, aby go odzyskać. O ile oczywiście zamierzasz dalej prowadzić pojazd. Szkolenie takie trwa 16 godzin, jest rozbite na 2 spotkania i przyjdzie Ci za nie zapłacić 400 złotych w placówce WORD-u. Możesz je odbyć w każdym ośrodku egzaminacyjnym dla kierowców. Ponadto na zgłoszenie się na kurs będziesz miał jedynie miesiąc a zaświadczenie o tym, że go ukończyłeś musisz dostarczyć staroście po kolejnych 6 tygodniach. Jednak konieczność odbycia kursu reedukacyjnego nie jest jedyną konsekwencją utraty prawa jazdy. Najczęściej otrzymasz również bardzo wysoką grzywnę.

Kurs reedukacyjny – jak wygląda?

Szkolenie takie to przede wszystkim wykłady, ale również warsztaty. Tematyka dotyczy konsekwencji przekraczania prawa, odpowiedzialności za siebie i innych na drodze oraz negatywnego wpływu alkoholu i narkotyków na człowieka oraz jego otoczenie. W trakcie szkolenia uczestnicy będą również poddani testom, które będą miały na celu określenie w jaki sposób piją alkohol (chodzi tu o styl, w jakim to robią). Kurs ma na celu uświadomienie kierowcom ważnych kwestii związanych z bezpiecznym prowadzeniem pojazdu oraz niebezpieczeństwem spożywania alkoholu oraz środków odurzających.

Warunki przystąpienia do kursu

Jeżeli musisz odbyć kurs reedukacyjny, powinieneś się na niego zgłosić w przeciągu miesiąca. Wówczas konieczne będzie okazanie kierowania od starosty, wypełnienie karty zgłoszeniowej oraz zapoznanie się z regulaminem szkolenia. Konieczne jest również uiszczenie opłaty w wysokości 400 złotych za kurs. Pamiętaj, aby na kursie mieć ze sobą ważny dowód osobisty bądź paszport. W przypadku, gdy chcesz zrezygnować ze szkolenia – możesz to zrobić najpóźniej dzień przed. Wówczas nie poniesiesz żadnych kosztów.

Odbycie kursu reedukacyjnego dla kierowców jest koniecznością, jeżeli w wyniku popełnienia przestępstwa drogowego (jednego bądź kilku) utracisz prawo jazdy a wciąż chcesz kierować pojazdem. Kosztuje on 400 złotych i trwa 16 godzin.

Tagi:

2 komentarze

  1. Czy taki kurs mogę odbyć przed końcem kary tzn:jeśli mam zabrane prawo jazdy na pół roku a wyrok kończy się 19-tego stycznia a mamy w tej chwili 30 listopada?Proszę o informację. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Czy po przekroczeniu 24 punktów karnych mogę odbyć kurs ? W jaki sposób to przebiega ? Czy dostaje na adres pismo o stawieniu się na wyżej wymienionym kursie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.