Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lis 18, 2022 in Porady motoryzacyjne | 0 komentarzy

Jak przygotować samochód do mrozów?

Samochód pokryty cienką warstwą śniegu

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią pierwsze mroźne dni. Bardzo ważne jest, aby przed ich nadejściem odpowiednio przygotować swój samochód. To, w jaki sposób o to zadbamy, będzie miało duży wpływ podczas ujemnych temperatur. W artykule przedstawimy najważniejsze elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę oraz sposoby jak prawidłowo się za nie zabrać. Zapraszamy do lektury!

Nie tylko wymiana opon

Kiedy myślimy o jeździe samochodem zimą, pierwszą naszą myślą, jeśli chodzi o przygotowanie samochodu do warunków drogowych jest wymiana opon z letnich na zimowe. Mamy nadzieję, że każdy kierowca o tym pamięta i zdąży zrobić to jeszcze przed pierwszymi ujemnymi temperaturami, które w krótkim czasie przyniosą poranną szklankę na drogach. My opiszemy bardziej nieoczywiste elementy, o których nie każdy mógłby w porę pomyśleć. Zadbajmy o nasz komfort jazdy w trudnych zimowych warunkach i postarajmy się jak najlepiej przyszykować nasz pojazd na najtrudniejszą dla wszystkich kierowców porę roku.

Hamulce

Przed pojawieniem się pierwszych oznak zimy warto zadbać o poprawne działanie hamulców. W tym celu można wybrać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie profesjonalista sprawdzi stan naszych klocków i tarcz hamulcowych. Ma to ogromne znaczenie przed wyjazdem na ośnieżoną trasę, ponieważ to właśnie od jakości hamulców będzie często zależeć nasze bezpieczeństwo.

Uszczelki

Koniecznie sprawdźmy stan wszystkich uszczelek w naszym samochodzie. Jeśli będziemy mieć problem z dostępem do wszystkich miejsc, nie musimy się o to martwić. Wszystkie najważniejsze uszczelki powinny być dla nas dostępne. Jeżeli każda z nich prawidłowo spełnia swoje funkcje, zabezpieczmy je smarem przeciw przymarzaniu. W ten łatwy i szybki sposób nie będziemy mieli problemu z dostępem do wielu ważnych miejsc w naszym samochodzie w przypadku awarii w mroźny dzień, a uszczelki nawet w najzimniejsze dni będą dobrze spełniać swoją funkcję.

Kontrola tego, co pod maską

Kolejny ważny element, o którym zapomina wielu kierowców przed zimowymi warunkami atmosferycznymi to sprawdzenie filtrów, olejów itd. Otwórzmy maskę samochodową i zerknijmy na stan i ilość wszystkich płynów. Jeżeli stan jakiegokolwiek z nich nie jest w normie, wymieńmy go. To samo z filtrami. Zbadajmy czy filtr oleju i powietrza są jeszcze w stanie spełniać swoje funkcje. Przypominamy też o wymianie płynu do spryskiwaczy. Bardzo ważne jest, aby wypełnić zbiornik płynem przystosowanym do ujemnych temperatur. Pamiętajmy, że płyn letni w trakcie mrozu będzie zamarzać na szybach, co będzie mogło doprowadzić do niebezpieczeństwa.

Inne ważne elementy w samochodzie

Na koniec chcemy przypomnieć o kilku ważnych rzeczach, w które warto zaopatrzyć nasz samochód, zanim przyjdzie do nas mroźna pogoda. Pierwszą z nich jest mata na szybę. Warto ją mieć w samochodzie i bez względu na to, gdzie się znajdujemy, nałożyć ją na szybę i rano bezproblemowo ruszyć w drogę. Pamiętajmy też o zaopatrzeniu naszych pojazdów w artykuły, które pomogą nam nie tylko w podróżowaniu, ale też w prawidłowej eksploatacji. Mowa tutaj m.in. o płynach przeciw oblodzeniom, odmrażaczach i zimowych akcesoriach samochodowych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.