Pages Menu
Categories Menu

Dodane w kw. 4, 2014 in Newsy | 0 komentarzy

Jakość paliwa w Polsce rośnie

stacja paliw

Kamil Szewczyk, flickr

Jak ważna jest dobra jakość paliwa, wie każdy kierowca. Zła potrafi doprowadzić do większego spalania, rzadziej awarii auta i kosztowych wymian części. Inspekcja Handlowa opracowała raport, w którym w 2013 roku zbadała losowo wybrane stacje paliw pod kątem jakości oferowanego paliwa – zarówno benzyny, oleju napędowego i LPG. W 2012 roku aż 4,14% próbek zostało zakwestionowanych, rok później, w 2013 r., jedynie 3,92%, co świadczy o powolnej poprawie jakości oferowanego paliwa. W ciągu 10 lat kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Handlową najgorszą jakością cieszyły się próbki paliw z 2003 roku – aż 30% nie spełniało wymaganych norm jakościowych. Dzięki wprowadzeniu ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, taka kontrola możliwa jest na każdym etapie.

Pobrano łącznie 945 próbek paliw ciekłych z 945 stacji paliw w całej Polsce. Przytaczane na wstępie 3,92% próbek nie spełniało wymogów. Znacznej poprawie uległa jakość olejów napędowych. W 2012 roku Inspekcja Handlowa miała wątpliwości aż do 7,84% próbek, a w zeszłym – tylko do 5,42%. Co do benzyny, norm nie spełniło 2,78% przebadanego paliwa, co stanowi wzrost o 1,35% gorszego paliwa w stosunku do roku 2012.

W większości wypadków próbkę oleju napędowego wykluczała za mała temperatura zapłonu i za dużo siarki. W przypadku benzyny – zła prężność par czy zbyt mała liczba oktanów. Przy próbkach z LPG – zbyt duża ilość siarki.

Raport pokazał również w których województwach sprzedawane paliwo jest gorszej jakości (oczywiście nie chodzi o wszystkie stacje paliw). W województwie opolskim odnotowano aż 11,11% próbek gorszej jakości, w podkarpackim – 10,20%, lubelskim – 6,78%, łódzkim – 5,56%. Województwami, gdzie próbki wypadały najlepiej, było warmińsko-mazurskie, małopolskie i kujawsko-pomorskie.
Jeśli chodzi o kontrole LPG, Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do jedynie 2,31% próbek (co również stanowi wzrost w stosunku do 2012 roku).

Oprócz losowych kontroli stacji paliw zbadano również paliwa sprzedawane na tych stacjach, na które wpłynęły skargi od kierowców. Skontrolowano 508 stacji paliw, pobrano 577 próbek diesla i benzyny. Odsetek gorszych próbek wyniósł 7,8%. Co jest zaskakujące, z pobranych próbek LPG jedynie jedna miała gorszą jakość. Województwami, które wypadły najgorszej przy kontroli próbek pobranych z tych stacji, były: świętokrzyskie (14,29% zakwestionowanych próbek), śląskie wraz z zachodniopomorskim (12,31%), opolskie (11,11%), kujawsko-pomorskie (10,26%) i łódzkie (10%).

Najlepiej wypadło woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubuskie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.