Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 28, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Kod 69 w prawie jazdy

jazda po alkoholu

jirkaejc/bigstockphoto.com

W nowym dokumencie prawa jazdy pojawi się specjalny kod 69. Ma on dotyczyć tylko tych kierowców, którzy zostaną zatrzymani za jazdę po alkoholu.

Jeśli w dokumencie uprawniającym do jazdy policjant zobaczy kod 69, to będzie miał cenną informację na temat danego kierowcy. Ponadto kierowcy z takim kodem będą zobowiązani do zainstalowania w aucie specjalnego urządzenia, tzw. alkolocka, który ma wykrywać nietrzeźwość kierowców. Jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie 0,1 mg w 1 dcm sześciennym powietrza, to alko lock automatycznie unieruchomi pojazd i uniemożliwi podróżowanie. Policja podczas kontroli trzeźwości będzie mogła skontrolować także obecność wymaganego urządzenia a aucie.

Projekt zmian został już skierowany do Rządowego Centrum Legislacji na wniosek ministerstwa infrastruktury i rozwoju.

Cena urządzenia na pewno będzie spora, to być może ostudzi zapał wielu kierowców, którym nieobce podróżowanie na podwójnym gazie. Widmo kar pieniężnych, utraty dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu, a także późniejsze wymagania w zakresie ponownych egzaminów i specjalnych urządzeń montowanych w autach mogą okazać się skuteczną bronią w walce z plagą pijanych kierowców.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.