Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 8, 2015 in Motocykle, Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Kolejne e-usługi dla kierowców

CEPiK 2 0

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych usług w ramach projektu CEPiK 2.0, realizowanego wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Chodzi o możliwość sprawdzania najistotniejszych dla kierowcy danych w Internecie. Mowa m.in. o „zarobionych” punktach karnych, obowiązkowych badaniach technicznych pojazdu, powstałych szkodach czy o szkołach nauki jazdy. Projekt zmian został zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Do tej pory, by sprawdzić liczbę punktów karnych należało udać się z wizytą do komendy policji. Możliwość weryfikacji tych danych online to spore ułatwienie dla kierowców i policjantów. Wprowadzenie zmian wiąże się z poszerzeniem zakresu informacji, które gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Centralnej Ewidencji Kierowców.

Nowe usługi to m.in.:

  1. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych”. W ramach tej usługi otrzymamy dostęp online do danych dotyczących naszych . punktów karnych, popełnionych wykroczeń. W przyszłości możliwe będzie opłacanie mandatu przelewem internetowym.
  2. „Udostępnij dane pracodawcy”, opcja skierowana do przedsiębiorców, którzy sprawdzą w ten sposób uprawnienia podległych im pracowników, którzy poruszają się służbowymi autami.
  3. „Sprawdź szkołę jazdy”, czyli możliwość szybkiego sprawdzenia opinii na temat szkół jazdy, wystawionych przez kursantów.
  4. „Mój pojazd”, funkcja pozwalająca na gromadzenie danych o własnym samochodzie.

W przyszłości planowane jest stworzenie usług, które będą przypominać kierowcom i posiadaczom aut o istotnych terminach, m.in. wykonania badań technicznych, wymiany dokumentu prawa jazdy, zapłaty polisy OC.

Wprowadzenie zmian zaowocuje znacznym poszerzeniem zakresu danych w CEPiKu. Dzięki temu osoba zainteresowana kupnem używanego auta zyska pokaźną historię pojazdu ze wszystkimi drażliwymi szczegółami, tj. przeglądy techniczne, stłuczki, wypadki, dodatkowe badania techniczne, powstałe szkody itp. Koniec prac związanych z wprowadzeniem zmian przewidywany jest na 2016 rok, ale kolejne fazy projektu będą wdrażane stopniowo. Obecnie funkcjonuje już e-usługa „Historia pojazdu” oraz „Bezpieczny autobus”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.