Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lip 25, 2016 in Newsy | 1 komentarzy

Kolejne zmiany dotyczące kierowców

Policja nie będzie nabijać statystyk

fot. dziewul/bigstockphoto.com

Rząd zapowiedział kolejne zmiany zaostrzające kary dla kierowców. Na celowniku znaleźli się m.in. kierowcy uciekający przed policyjnym pościgiem oraz unikający kary wskutek przedawnienia.

Poważne zmiany mają zajść w przepisach dotyczących kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli w takim stanie kierowca spowoduje wypadek śmiertelny lub z ciężkim uszkodzeniem ciała, to zostanie ukarany karą pozbawienia wolności minimalnie na dwa lata, a kara ta nie będzie podlegała zawieszeniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało także wydłużenie okresu przedawnienia . Według nowych przepisów o przedawnieniu będzie mowa po trzech latach, dzięki czemu służby otrzymają więcej czasu na udowodnienie winy sprawcy i odpowiednie ukaranie.

Zwiększą się kary dla kierowców prowadzących auto po uprzednim odebraniu im prawa jazdy. Za to wykroczenie będą groziły dwa lata więzienia oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na okres od jednego roku do piętnastu lat. Dodatkowo złamanie sądowego zakazu będzie karane więzieniem nawet do 5 lat.

Pojawi się nowy rodzaj przestępstwa – wymuszanie pościgu. Takie przestępstwo będzie zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. Kierowca, który nie zatrzyma się do policyjnej kontroli, zmusi policjantów do pościgu i podczas niego nadal nie zatrzyma się – trafi do więzienia na 5 lat.

Nowe propozycje kar dla kierowców mają związek z niską skutecznością obecnych przepisów, w myśl których kary za nawet ciężkie wykroczenia są zawieszane, wobec czego rośnie bezkarność kierowców. Surowe kary mają wzmocnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Tagi: ,

1 komentarz

  1. i bardzo dobrze , kara nie powinna podlegać zawieszeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.