Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 7, 2010 in Samochody | 0 komentarzy

Kursy doszkalające dla kierowców

Kursy doszkalające dla kierowców pozwalają błyskawicznie zdobyć doświadczenie, na które normalnie trzeba pracować latami. Jeżeli odebraliśmy właśnie nasze nowe prawo jazdy, ale wciąż nie czujemy się „za kółkiem” tak pewnie jak byśmy sobie tego życzyli, albo jesteśmy właścicielem firmy, w której jednym z kluczowych wymagań wobec pracowników jest umiejętność prowadzenia samochodu, może warto zastanowić się nad takim szkoleniem.

Kursy doszkalające dla kierowców organizowane są na przykład przez regionalne ośrodki Automobilklubu, czy Akademię Jazdy Opla w Warszawie. Podczas trzyetapowego (chociaż można wybrać tylko jeden z etapów) szkolenia kierowcy nauczą się wielu manewrów i zachowań, których nie obejmuje normalny kurs prawa jazdy. Będą więc mieli okazję, na przykład, sprawdzenia swoich umiejętności na specjalnej poślizgowej macie, nauczenia się bardzo szybkich manewrów omijania przeszkód czy nagłych skrętów. W reszcie dużo czasu poświęcą na naukę prawidłowego awaryjnego hamowania.

Jednym z najciekawszych ćwiczeń jest jazda samochodem, który zamiast tylnych kół ma tzw. „trolley’e” czyli małe, niezależnie skrętne kółeczka, które przypominają te znane z wózków w supermarketach. Dzięki nim samochód jest niezwykle niestabilny, łatwo wpada w poślizgi, z których kursant nauczy się wychodzić bez szwanku dla siebie czy innych użytkowników dróg.

Takie kursy są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w firmach. Korzystają z nich przedstawiciele handlowi, pracownicy banków, ochrony czy… policjanci. Koszt grupowego szkolenia (dwunastoosobowa grupa) wynosi około 15 tysięcy złotych (chociaż ta cena może być niższa, jeżeli postaramy się na unijne dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji naszych pracowników). Także klienci indywidualni mogą zapisać się na takie szkolenie, cena powinna wynieść około 500 zł. Biorąc pod uwagę statystyki, z których jasno wynika, że bardzo dużą ilość kolizji i wypadków powodują młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy poniżej roku, cena ta nie wydaje się wygórowana.

Także firmy, które zdecydowały się posłać swoich pracowników na kurs doszkalający kierowców notują spadek niebezpiecznych zdarzeń drogowych wśród swoich kierowców. Nie powinniśmy oszczędzać ani na naszym komforcie psychicznym, ani na bezpieczeństwie naszym czy naszych pasażerów. Wiedza i umiejętności zdobyte na takim kursie mogą okazać się kluczowe w nagłej, niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.