Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 26, 2016 in Motocykle, Samochody, Skutery | 0 komentarzy

Mandaty – historia, ciekawe informacje

Uwaga na wytyczne dla policjantów

fot. Fotokon/bigstockphoto.com

Jazda samochodem choć przyjemna, bywa także źródłem kłopotów. Jednym z najmniej przyjemnych są mandaty. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by otrzymać karę za wykroczenie drogowe. Kwoty mandatów są niestety wysokie. Ten fakt nie odstrasza wielu brawurowych kierowców, którzy mogą stworzyć zagrożenie na drodze. Nawet mimo ciągłych zaostrzeń przepisów o ruchu drogowym. Serwis moto.onet.pl przybliżył kawałek historii tego dokumentu, który od zawsze budził negatywne uczucia wśród kierowców.

Jak informuje serwis moto.onet.pl, pierwszy mandat został wystawiony brytyjskiemu kierowy w 1895 roku za przekroczenie prędkości o 10 km/h ponad dopuszczalną normę. Kwota pierwszego mandatu wynosiła 1 szyling. Natomiast pierwszym kierowcą, który nie tylko otrzymał mandat, ale także trafił do więzienia za przekroczenie prędkości był nowojorski taksówkarz. Do tego wydarzenia doszło w 1899 roku, po tym jak ów taksówkarz przekroczył prędkość 8 mph o 4 mile, informuje serwis moto.onet.pl.

Obecnie zarówno kwoty mandatów, jak i zakres wykroczeń są zupełnie inne. Kwoty mandatów są różne we wszystkich krajach. W Polsce wysokość mandatów jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Np. w Niemczech za przekroczenie prędkości można zapłacić nawet około 2600 złotych. W Polsce już od dłuższego czasu stale zaostrza się kary za wykroczenia drogowe. Nie tylko kwoty mandatów idą w górę, ale kary ewentualnego więzienia.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.