Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 2, 2013 in Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Autonomiczny Mercedes S 500 Intelligent Drive

Jakiś czas temu, podczas Frankfurt Motor Show, niemiecki Mercedes-Benz zaprezentował prototypową wersję klasy S, o nazwie 500 Intelligent Drive. Testy pokazały, że auto potrafi samo, bez udziału kierowcy, poruszać się zarówno w ruchu miejskim, jak i pozamiejskim.

Przeprowadzono nawet test, kiedy to Mercedes 500 Intelligent Drive miał pokonać historyczną trasę pokonaną 125 lat temu przez żonę konstruktora pierwszego Mercedesa, Berthę Benz. Wyruszyła ona pierwszym projektem swojego męża, aby udowodnić, że automobil ten jest przydatny w życiu. Jednak jedyny szczegół, który dzieli uprzednią trasę od dzisiejszej jest taki, że dzięki postępowi technologicznemu i cywilizacyjnemu na drodze pojazdu pojawili się piesi, sygnalizacje świetlne oraz mnóstwo innych uczestników ruchu drogowego w ich pojazdach. Nie można nie wspomnieć również o mnogości rond oraz rowerzystach i motocyklistach, na których trzeba szczególnie uważać na drodze. W tych właśnie warunkach auto, bez udziału kierowcy, przejechało bez problemu ponad 100 kilometrów pomiędzy niemieckimi miastami Mannheim i Pforzheim.

Możliwe to było dzięki technologi, która jest już po części stosowana w nowych modelach Mercedesa klasy E i S, a która odpowiada za rozpoznawanie lokalizacji zarówno pojazdu, jak i jego otoczenia. Dodatkowo, dzięki „Route Pilot” i szczegółowej nawigacji 3D, a także gęstemu rozmieszczeniu systemy radarów i kamer, auto doskonale rozpoznawało trasę, dzięki czemu mogło samo ją pokonać. Sama mapa 3D posiadała m.in. informację o liczbach pasów ruchu, rozmieszczeniu znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.

Jak powiedział Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG zajmujący się badaniami, „nowa Klasa S jako pierwsza była w stanie autonomicznie przejechać zakorkowane ulice. Jako pierwsi chcemy także wprowadzić do seryjnie produkowanych aut następne funkcje autonomiczne. Można oczekiwać, że nastąpi to w obecnej dekadzie.” Dodał, że ich „systemy autonomiczne mogą wspomagać lub odciążać kierowcę. Ci, którzy sami chcą prowadzić samochód, mogą to robić bez żadnych przeszkód. W przyszłości nie nastąpią w tym względzie żadne zmiany . Oczywiście autonomiczna jazda nie będzie możliwa z dnia na dzień, ale zostanie wprowadzona etapami. Nasze ostatnie osiągnięcie pozwala wykonać kolejny istotny krok w przyszłość”.

Technologia i rozwiązania użyte w Mercedesie S 500 Intelligent Drive mają być dalej rozwijane, aby w przyszłości wprowadzić je do produkcji seryjnej.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.