Pages Menu
Categories Menu

Dodane w cze 26, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Nowe zasady kursów reedukacyjnych

przepisy

Kolejny bat na kierowców. Rząd szykuje zmiany dotyczące możliwości redukcji punktów karnych.

Według zapowiedzi, w przyszłym roku zmieni się przeznaczenie kursów redukujących reedukacyjnych. Będą obowiązkowe dla kierowców, którzy przekroczą dopuszczalne 24 punkty, droższe i dłuższe. A co najważniejsze, nie będą kasowały zdobytych punktów karnych.

Według obecnie obowiązujących przepisów, każdy kierowca, który posiada na swoim koncie punkty karne za popełnione wykroczenia drogowe, mógł dobrowolnie raz na pół roku wziąć udział w specjalnym kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zapłaceniu 300 złotych i wysłuchaniu sześciogodzinnego kursu z konta kierowcy znikało 6 punktów. Choć kursy były szeroko krytykowane za to, że niewiele można było z nich wynieść, to jednak wielu kierowców ratowały przed zbliżeniem się do utraty prawa jazdy.

Według nowych przepisów kursy reedukacyjne będą obowiązkowe dla kierowców z maksymalną liczbą straconych punktów. Kurs będzie dłuższy, bo zamiast sześciu godzin zrealizowanych w ciągu jednego dnia, będzie trwał 4 dni, podczas których odbędzie się 28 godzin szkolenia. Po ukończeniu kursu, za który trzeba zapłacić 500 złotych, kierowca odzyska prawo jazdy, ale przez okres kolejnych 5 lat będzie musiał mieć się na baczności. Ponowna przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów zakończy się całkowitą utratą uprawnień i obowiązkiem ponownego przechodzenie kursu prawa jazdy i zdawania egzaminu.

Według słów Krzysztofa Wójcika z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, nowe zasady są sprawiedliwe wobec kierowców, którzy przekroczą dozwolony limit punktów, bo nie oznaczają konieczności powtórnego zdawania egzaminu. Udział w kursie spowoduje wyzerowanie konta i dzięki zaświadczeniu o jego odbyciu kierowca odzyska prawo jazdy.

Obowiązek udziału w kursie przypadnie w udziale kierowcom przyłapanym na jeździe na podwójnym gazie. Kurs będzie kosztował 400 złotych, trwał 2 dni po 8 godzin. Jego ukończenie będzie niezbędne do odzyskania prawa jazdy (nie później niż w ciągu miesiąca od wydania decyzji o odebraniu dokumentu).

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.