Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 19, 2014 in Newsy | 0 komentarzy

Obniżka cen paliw

stacja paliw

Kamil Szewczyk, flickr

To zdecydowanie dobra wiadomość dla kierowców poruszających się po polskich drogach i tankujących w tutejszych stacjach benzynowych. Od jakiegoś czasu trwa obniżka cen paliw i według specjalistów z e-petrol.pl utrzyma się do końca roku. Dodatkowo sytuacja na światowych rynkach paliwowych jest sprzyjająca i być może pozwoli uzyskać wymarzone 4 zł na polskich stacjach.

Ceny oleju napędowego i benzyny bezołowiowej 95 na większości polskich stacji benzynowych są do siebie zbliżone. Jednak ceny hurtowe zmieniają się dosyć szybko w ślad za światowymi przecenami na giełdach naftowych, co może przełożyć się na ceny detaliczne i doprowadzić do tego, że cena oleju napędowego będzie wyższa niż cena Pb95.

Według prognoz podanych przez e-petrol.pl w najbliższym tygodniu przeciętna cena benzyny 98-oktanowej wyniesie od 4,96 do 5,09 zł/l. Natomiast benzyna 95-oktanowa będzie kosztować około 4,63 zł/l do 4,79 zł/l. Olej napędowy ukształtuje się na poziomie 4,66 – 4,79 zł/l. Spodziewane są także przeceny gazu – od około 2,40 do 2,53 zł/l.

Sytuacji cenowej na polskich stacjach benzynowych zdecydowanie sprzyja światowa obniżka na giełdach naftowych, która utrzymuje się od jakiegoś czasu. Cena ropy Brent spadła poniżej 60 USD. Jak donosi The Financial Times to pierwszy tak wysoki spadek ceny ropy zanotowany od lipca 2009 roku.

Sytuacja na rynku naftowym ma związek z ostatnim posiedzeniem OPEC, na którym nie rozwiązano kwestii limitu wydobycia surowców. Jak informuje e-petrol.pl, wzrost produkcji ropy łupkowej w USA sprzyja światowej nadpodaży surowca i w konsekwencji wpływa na notowania cen ropy. Według informacji pb.pl, sytuację na rynku naftowym pogarszają wiadomości z Chin, w których indeks aktywności przemysłu przetwórczego spadł poniżej 50 USD. A warto dodać, że Chiny są krajem o największym w świecie zapotrzebowaniu na surowce energetyczne.

Według światowych gigantów z Zatoki Perskiej rynek naftowy wkrótce sam się ustabilizuje i nie wymaga dodatkowej pomocy ze strony OPEC.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.