Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 10, 2015 in Newsy | 1 komentarzy

Odcinkowy pomiar prędkości już działa

licznik prędkości

Olivier Le Moal/bigstockphoto.com

Działający od niedawna nowy bat na piratów drogowych już zdążył przyłapać wielu kierowców na zbyt szybkiej jeździe. Mowa o odcinkowym pomiarze prędkości. Do końca roku system ma działać w pełni, czyli w 29 wybranych pod względem poprawy bezpieczeństwa lokalizacjach rozsianych po całym kraju. Na razie uruchomiono tylko cztery lokalizacje nowego systemu, ale już lawinowo posypały się mandaty. W krótkim czasie funkcjonowania systemu mandaty otrzymało aż 1,5 tysiąca kierowców.

Docelowo system odcinkowego pomiaru prędkości ma działać w 29 miejscach w kraju. Póki co system funkcjonuje tylko w na 4 odcinkach wytypowanych dróg, tj. w Łuszczowie (woj. lubelskie, droga krajowa nr 82, około 3 km trasy), w Łosiowie (woj. opolskie, droga nr 94, odcinek nieco ponad 2 km), w Karniewie (woj. mazowieckie, droga krajowa nr 60, trasa około 2 km), oraz na trasie Zwierki – Zabłudów w województwie podlaskim na drodze krajowej nr 19 (niecałe 4 kilometry trasy). Wjazd na drogę objętą pomiarem jest oznaczony specjalnym znakiem informacyjnym. Do końca roku system zacznie działać łącznie na 29 odcinkach dróg w całym kraju, w niemal każdym województwie (oprócz pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego).

Działanie nowego systemu jest proste. Kamery zainstalowane przy wjeździe do strefy objętej pomiarem zarejestrują pojazd, który wjeżdża na trasę oraz czas jego przejazdu, dzięki kamerom zainstalowanym przy wyjeździe ze strefy. Na tej podstawie system obliczy średnią prędkość z jaką poruszał się kierowca po wyznaczonym odcinku drogi. Jeśli okaże się ona niezgodna z obowiązującymi limitami, kierowca zostanie ukarany mandatem.

Lokalizacje nowego systemu zostały wskazane ze względu na poprawę bezpieczeństwa. Nadzór nad prawidłowym działaniem sprawuje Centralny System Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Monitorowane odcinki maja różną długość. W terenie zabudowanym nie przekraczają długości 10 km, a poza obszarem zabudowanym 20 km. Najdłuższy odcinek znajduje się na trasie Kisielnica – Stawiski w woj. podlaskim, na drodze nr 61 – odcinek o długości 6,21 km, a najkrótszy w Gorzycach w woj. śląskim na drodze nr 78 – odcinek 0,85 km.

Tagi:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.