Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 17, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy

prawo jazdy

warrengoldswain/bigstockphoto.com

Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu baza pytań z egzaminu teoretycznego na prawo jazdy ma zostać upubliczniona na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Tajna do tej pory lista pytań ujrzy światło dzienne ku uciesze osób mających zamiar przystąpić do części teoretycznej. Według różnych danych, odtajniona baza pytań może liczyć około 4 tysiące zagadnień. Cieszy również fakt, że powołana specjalna komisja zweryfikowała wszystkie zagadnienia i wyeliminowała z bazy niepoprawnie skonstruowane i absurdalne wręcz pytania.

Upublicznienie pytań być może przyczyni się do poprawy wyników zdawalności. Od momentu obowiązywania nowych standardów egzaminacyjnych (2013 rok) liczba osób zdających egzamin za pierwszym razem drastycznie spadła. W porównaniu ze starymi zasadami egzaminowania, jest to spadek aż o połowę. Dość wspomnieć, że wielu kursantów podchodzi do egzaminu teoretycznego kilka razy, co przed wprowadzeniem zmian było rzadkością. Dawna baza pytań składała się z 450 zagadnień i jej opanowanie nie stanowiło dla większości żadnego problemu. Nowa lista pytań jest obszerna i od momentu jej wprowadzenia budzi liczne kontrowersje.

Według specjalistów część pytań została niepoprawnie skonstruowana. Wątpliwości budziły również bardzo szczegółowe pytania, np. dotyczące wymiarów tablic rejestracyjnych czy kształtu tylnych świateł odblaskowych, które z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie są istotne, a utrudniają zdającym uzyskanie pozytywnego wyniku. Również system punktowania jest nieco dziwny, bo za złą odpowiedź na pytania dotyczące samego dokumentu prawa jazdy (np.: „Który urząd wydaje zagraniczne prawo jazdy?” ) można stracić 3 punkty, a za pytania związane bezwzględnie z sytuacją na drodze 1 punkt.

Poprawiona i odtajniona wersja bazy pytań trafi do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz na stronę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, specjalistycznych i podstawowych. Na udzielenie odpowiedzi kursant ma 25 minut i aby zdać, musi zdobyć 68 punktów z możliwych 74.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.