Pages Menu
Categories Menu

Dodane w gru 8, 2011 in Samochody | 0 komentarzy

Opel Astra – gwiazda niższej klasy średniej

Opel Astra 1 KombiSeneka twierdził, że przez ciernie dotrzemy do gwiazd („Pera aspera ad astra”). Czy Opel Astra jest taką gwiazdą motoryzacji jak sugeruje jego nazwa? Jak wypada na tle innych samochodów, w szczególności Volkswagenów Golfów, czyli „cierni”, z którymi wiedzie nieustanny bój o klientów? Przyjrzyjmy się temu jednemu z najpopularniejszych na świecie aut niższej klasy średniej (segment C).

Od 2009 roku można kupić czwartą generację Opla Astry. W ilości sprzedanych aut wyprzedza go jedynie Corsa. Dzięki nowemu designowi Opel Astra stał się prawdziwą „gwiazdą” i ikoną stylu. Wystylizowano detale (m.in. reflektory, tylne lampy) i zdynamizowano bryłę nadwozia. W wersji kombi Opel Astra ujmuje zgrabnością linii, przy zachowanej dużej funkcjonalności. Do wyboru mamy 5-drzwiowego hatchbacka, 4-drzwiowego sedana, 5-drzwiowe kombi, 2-drzwiowy kabriolet i 2-drzwiowe coupe.

Co znajdziemy w środku „gwiazdy”? Po pierwsze atrakcyjną konsolę centralną, niestety przeładowaną przyciskami, które utrudniają jej obsługę. Całość została solidnie poskładana i wykończona materiałami wysokiej jakości. Kierowca Opla Astry może cieszyć się wygodnym fotelem. Ta spora przestrzeń obejmuje także miejsce dla pasażera, lecz tylko z przodu. Jadący z tyłu Opla Astry, szczególnie ci wysocy, będą narzekać na niewielką ilość miejsca. Już przy wsiadaniu mogą mieć kłopoty z małymi drzwiami. Większą pojemnością może pochwalić się bagażnik (350-500 l.), który posiada też wiele funkcjonalnych rozwiązań ułatwiających pakowanie.

Jak prowadzi się Opla Astrę? Jednym z najmocniejszych punktów tego kompaktowego auta jest jego zawieszenie. Samochód ten doskonale pokonuje nawet najostrzejsze łuki. Skutecznie także izoluje podróżnych przed niedoskonałości nawierzchni. Układ kierowniczy Opla Astry zachęca do szybkich manewrów, dzięki swojej precyzji działania. Minusem jest spora waga tego auta, przez co efektywność hamowania nie jest najlepsza. Średnie spalanie paliwa u Opla Astry wynosi ok. 8 l./100 km, w mieście zwiększa się do ok. 11 l. Podstawową jednostką benzynową jest 1.4 16V (90KM), lecz przy większej ilości pasażerów i bagaży silnik mocno się męczy, a przy okazji także i kierowcę. Dlatego lepiej jednak wybrać większy silnik- 1.6l 115KM- mało pali, rzadko się psuje, o znośnej dynamice, ogólnie- typowy, rodzinny motor. Przyspieszenie do „setki” zajmuje mu 9 sekund, choć motor ten nie należy do zbyt zrywnych.

Jakie są koszty? Minimalna cena rynkowa nowego Opla Astry na rok 2011 wynosi 48 890 PLN, a używanego poniżej 10 000 PLN.

Opel Astra to niezawodne auto, bardzo dobre na długie trasy, o trwałym, bezawaryjnym silniku i tanich, ogólnodostępnych częściach zamiennych. Minusami są: słabe osiągi, częsta korozja, a w zimie słaby rozruch. Nadaje się jako samochód rodzinny i dla początkujących kierowców.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.