Pages Menu
Categories Menu

Dodane w cze 23, 2014 in Motosport, Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Peugeot 208 GTi 30th Anniversary

27-29 czerwca odbędzie się kolejna już edycja Goodwood Festival of Speed, który działa od 1993 roku, czyli od momentu ustanowienia festiwalu przez Charlesa Henry’ego Gordon-Lennoxa. Właśnie podczas tej imprezy zostanie zaprezentowana limitowana wersja samochodu ze stajni Peugeot, modelu 208 GTi. Okazja jest nie byle jaka, gdyż to właśnie model 205 GTi będzie obchodził swoje 30-te urodziny.

Trochę historii. Model 205 w wersji GTi po raz pierwszy zaprezentowano w 1984 roku. Posiadał on 1.6 litrowy silnik XU5J, który generował moc 104 KM. 205 GTI cieszyło się niezwykłą popularnością. Konstruktorom z Peugeota nigdy nie udało się osiągnąć takiego sukcesu w następnych modelach GTI.

Model 208 GTi 30th Anniversary ma być modelem specjalnym. Zaprezentowany będzie nie tylko w wersji stojącej, ale i przetestowane zostaną jego możliwości na torze – podjeździe górskim. Wiadomo, że napędzać go będzie silnik 1.6 litra (czyli jak model 205 GTi 30 lat temu), wersja turbo. Wzrośnie natomiast liczba KM w porównaniu z oryginałem, i wynosić będzie aż 200 KM. Peugeot na chwilę obecną trzyma wszelkie szczegóły auta w tajemnicy, prezentując jedynie jedno zdjęcie frontu – znajdziemy tam atrapę chłodnicy z szachownicą wraz z napisem Peugeot i brytyjską flagą w dolnej części. I to tak naprawdę wszystko.

W Polsce jest za to dostępny od maja „zwyczajny” model 208 GTi, prawdziwie sportowa bestia.

Smaczku nadają agresywne reflektory halogenowe podkreślające zadziorny charakter auta oraz kierunkowskazy LED typu „flat guide”. Dodatkowo auto posiada aluminiowe felgi wraz z czerwonymi zaciskami hamulcowymi. Na pokrywie bagażnika znajdziemy piękny chromowany znak GTi oraz spoiler nadający temu modelowi dynamikę.

Konstruktorzy postawili i na ekologię, gdyż aż 25% polimerów użytych do budowy tego modelu pochodzi z recyklingu. Ewenementem jest tutaj tylny zderzak wytworzony całkowicie z materiałów przetworzonych.

Środek auta dopieszczony jest chromowanymi wstawkami. Uwagę przykuwają czerwone akcenty, które również mówią o sportowym zacięciu 208 GTi. Czerwień znajdziemy i na desce rozdzielczej (przeszycie), na klamkach i na obramowaniach (w postaci list diodowych) zegarów. .Fotele wykonane są ze skóry naturalnej i tkaniny.

W Polsce ww. model dostępny jest już od 83 300 zł.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.