Pages Menu
Categories Menu

Dodane w maj 20, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Pierwsze podsumowania nowych przepisów drogowych

policja logo

Są juz pierwsze podsumowania dotyczące obowiązujących od poniedziałku zaostrzonych przepisów o ruchu drogowym. Tylko w ciągu pierwszej doby zatrzymano 144 prawa jazdy kierowcom, którzy mimo sporego szumu medialnego wokół wprowadzanych zmian, nie zdjęli nogi z gazu i przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Sokołowski, najwięcej „ofiar” nowych przepisów znalazło się na terenie województwa wielkopolskiego. Tamtejsi policjanci zatrzymali aż 26 dokumentów za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym.

Rzecznik podkreślił również, że przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym to ogromne niebezpieczeństwo, a skala zjawiska sugeruje, że kierowcy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, które stwarzają. Zbyt duża prędkość jest ciągle główną przyczyną wypadków drogowych, często kończących się śmiercią lub w najlepszym przypadku, licznymi obrażeniami. Ryzyko potrącenia pieszego przy tak nadmiernej prędkości jest duże, dlatego należy bezwzględnie stosować się do ustalonych limitów prędkości. Aż jedną trzecią osób ginących na drogach stanowią właśnie piesi. Dość wspomnieć, że potrącenie pieszego z prędkością 50 km/h w 90 proc. kończy się niestety jego śmiercią.

W myśl nowych przepisów decyzję o odebraniu prawa jazdy podejmuje starosta po uprzednim zatrzymaniu dokumentu przez kontrolującego policjanta. Kierowcy przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.