Pages Menu
Categories Menu

Dodane w paź 6, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Pierwszeństwo pieszych odrzucone przez Senat

ruch pieszy

Maciej Bledowski/bigstockphoto.com

Senat odrzucił projekt ustawy zakładającej wprowadzenie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszym zarówno na pasach, jak i w momencie oczekiwania na wejście na pasy. W praktyce oznacza to dla kierowców konieczność zatrzymywania się przed „ zebrą” nie tylko wtedy, gdy ktoś już na niej jest, ale także wtedy, gdy oczekuje na wejście. Według posłów takie rozwiązanie poprawiłoby znacznie bezpieczeństwo niezmotoryzowanego uczestnika ruchu drogowego. Według senatorów pomysł jest nie do przyjęcia. Senat odrzucił projekt ustawy jednogłośnie, dlatego teraz Sejm, chcąc zrealizować swój postulat, musi zakwestionować stanowisko senatu większością głosów.

Według senatorów proponowane rozwiązanie wcale nie poprawi bezpieczeństwa pieszych, a wręcz przeciwnie – może je pogorszyć.

Zgodnie z obecnymi przepisami, pieszy ma pierwszeństwo przed samochodem w momencie, gdy jest już na pasach, a oczekując na wejście na pasy – musi zachować szczególną ostrożność. Według proponowanych zmian, pieszy uzyskałby pierwszeństwo przed samochodem już w momencie oczekiwania na możliwość wejścia na zebrę. Przed wejściem na pasy musi upewnić się, że nadjeżdżający pojazd zamierza ustąpić mu pierwszeństwo. Dla kierowców to znaczne utrudnienie, zwłaszcza tych, którzy jeżdżą po centrach miast, gdzie przejść dla pieszych nie brakuje, a natężenie ruchu jest duże. W praktyce nowy przepis może oznaczać konieczność zatrzymywania się niemal przed każdym przejściem dla pieszych.

Proponowany przepis ujrzał światło dzienne we wrześniu 2013 roku, a jego losy ważą się do tej pory. Jeśli ostatecznie projekt zmiany zostanie przyjęty, to zacznie obowiązywać z początkiem stycznia 2017 roku.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.