Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 22, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Pierwszeństwo pieszych – zmiany przepisów

ruch pieszy

Maciej Bledowski/bigstockphoto.com

Szykuje się zmiana przepisów dotycząca pierwszeństwa pieszych przed pojazdami. W praktyce oznacza to, że pieszy miałby odtąd pierwszeństwo przed pojazdem po spełnieniu kilku wymagań. Według zapewnień specjalistów takie rozwiązanie, co prawda nie od razu, ale w niedalekiej przyszłości wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego z udziałem pieszych oraz na ograniczenie liczby wypadków.

Według proponowanych zmian pieszy będzie mieć pierwszeństwo w momencie przechodzenia przez jezdnię, a także wtedy, gdy czeka na przejściu na możliwość pokonania zebry. Musi jednak zachować szczególną ostrożność, i przed wykonaniem tego manewru powinien zatrzymać się i rozejrzeć, by mieć pewność, że nadjeżdżające auto zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa.

Trudno przewidzieć, w jakim stopniu proponowane zmiany faktycznie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych. Kierowcy zyskują jednak jasną definicję pieszego, który chce przejść przez jezdnię. To osoba, która absolutnie zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych i rozgląda się, czy pojazdy zatrzymują się w celu przepuszczenia pieszego.

Nowe przepisy mogą być pomocne w razie wystąpienia kolizji, gdyż na ewentualnym nagraniu wypadku policja będzie w stanie jednoznacznie ocenić poprawność zachowania się pieszego. Dzięki temu łatwiej będzie obarczyć osobę winną spowodowania wypadku.

Nowe regulacje być może wprowadzą inną jakość w stosunkach kierowca-pieszy. Zarówno jeden, jak i drugi, powinien być ostrożniejszy. Na naszych ulicach nie brakuje irytujących pieszych, którzy wchodzą na przejście bez uprzedniego rozeznania się w sytuacji, za to z telefonem w garści i słuchawkach w uszach, które mocno rozpraszają uwagę. Kierowcy będą zmuszeni bacznie obserwować sytuację na drogach. To cena nowych przepisów, ale jeśli można za nią kupić bezpieczeństwo pieszych, to warto ją zapłacić. Policyjne statystyki nie kłamią, częstym rodzajem wypadków, do jakich dochodzi na polskich drogach, są wypadki lub kolizje z udziałem pieszych. Zatem warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Pieszy w konfrontacji z jadącym nawet niewielką prędkością pojazdem jest bezradny.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.