Pages Menu
Categories Menu

Dodane w wrz 14, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Prawo jazdy po zmianach

kurs prawa jazdy

NejroN Photo/bigstockphoto.com

W przyszłym roku będzie trudniej o prawo jazdy. Po 4 stycznia zacznie obowiązywać nowe prawo. Największe zmiany obejmą świeżo upieczonych i niedoświadczonych jeszcze kierowców. Okres próbny, dodatkowe godziny z zakresu doskonalenia techniki jazdy, jazda z zielonym listkiem, znaczne ograniczenia prędkości dla nowicjuszy to tylko niektóre niespodzianki. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają ożywienie. Część przyszłych kierowców woli zdążyć przed zmianami, które niestety oznaczają także dodatkowe opłaty.

Pierwszą zmianą będzie objęcie kierowcy okresem próbnym, który ma potrwać dwa lata. W praktyce oznacza szereg ograniczeń i obowiązków młodego stażem kierowcy. Początkujący kierowca będzie jeździł z inną dopuszczalną prędkością, która wyniesie: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowany oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. Obowiązkiem świeżo upieczonego kierowcy będzie umieszczenie z przodu i z tyłu pojazdu specjalnego oznakowania w postaci zielonego listka klonu, który będzie cenną informacją dla pozostałych uczestników ruchu, ale także swego rodzaju ochroną dla samego kierowcy poruszającego się tak oznakowanym autem. Według policyjnych statystyk niedoświadczeni kierowcy powodują ogromną liczbę wypadków. Dzięki zielonemu listkowi pozostali uczestnicy ruchu drogowego otrzymają informację o mniej doświadczonym koledze, którego reakcja na nieprzewidziane sytuacje na drodze będzie dłuższa. Zarówno ograniczenie prędkości, jak i jazda z zielonym listkiem będą obowiązywać przez okres kolejnych ośmiu miesięcy od dnia otrzymania dokumentu uprawniającego do jazdy autem.

Szukasz dobrej szkoły jazdy w twojej okolicy? Sprawdź tutaj

Przyszli kierowcy będą musieli odbyć dodatkowy kurs z zakresu doskonalenia techniki jazdy w specjalnych ośrodkach. Dwie godziny zajęć teoretycznych i jedna godzina zajęć praktycznych na placu manewrowym mają kosztować 300 złotych. Zajęcia praktyczne obejmą jazdę po łuku o śliskiej nawierzchni, kontrolowany poślizg oraz skuteczne hamowanie z wykorzystaniem systemu ABS. Celem tej akcji ma być nauczenie młodego kierowcy reagowania w sytuacji niespodziewanego poślizgu, który może doprowadzić do zagrożenia na drodze. Odbycie dodatkowego kursu jest obowiązkowe po trzech miesiącach od momentu wydania prawa jazdy, natomiast nie później niż w terminie pięciu miesięcy od tej daty.

Młodzi kierowcy otrzymają również zakaz podejmowania pracy jako kierowca kat. B w ciągu 8 miesięcy od daty otrzymania uprawnień, a także zakaz prowadzenia działalności, której charakter wiąże się z kierowaniem pojazdami.

Świeżo upieczeni kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy. Wystarczą trzy wykroczenia drogowe lub jedno przestępstwo drogowe popełnione w okresie próbnym. Natomiast dwa wykroczenia drogowe poskutkują wydłużeniem okresu próbnego nawet o dwa lata.

W zakresie punktów karnych liczba możliwych do „zgarnięcia” punktów pozostanie niezmieniona. Młody stażem kierowca może nazbierać 20 punktów. Znikną kursy reedukacyjne, pojawią się wydłużone szkolenia.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.