Pages Menu
Categories Menu

Dodane w cze 19, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Propozycje obowiązkowych elementów wyposażenia aut

ruch pieszy

Maciej Bledowski/bigstockphoto.com

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu, znana także pod skrótem ETSC, pracuje intensywnie nad wprowadzeniem nowych przepisów, mających poprawić bezpieczeństwo innych niż kierowcy uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych i rowerzystów. Chodzi o nowe, obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu, m.in. system inteligentnego dostosowania prędkości, przypominania o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz automatyczny system hamowania awaryjnego.

W związku z ciągle wysoką liczbą ofiar śmiertelnych wśród pieszych i rowerzystów na terenie Państw Wspólnoty ( w 2013 roku aż 7600), ETSC szuka rozwiązania, które pomogłoby zmniejszyć ilość tragicznych w skutkach wypadków.

Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją przepisów bezpieczeństwa, w tym również nad zmianą wymogów technicznych dla nowych aut mających trafić na unijny rynek sprzedaży.

ETSC chce, by urządzenia przeznaczone do zapewniania bezpieczeństwa pieszemu znalazły się wśród obowiązkowych elementów wyposażenia auta. Priorytetem mają być systemy inteligentnego dostosowania prędkości, które mogą działać na kilka sposobów. Część z nich ostrzega kierowcę o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (głosowo, wizualnie), a inne w sposób automatyczny redukują prędkość do tej ustalonej przepisami drogowymi. W przyszłości być może pojawią się takie urządzenia, które będą reagować na panujące na drodze warunki pogodowe.

Oprócz zmian w wyposażeniu aut, Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu proponuje wprowadzenie dodatkowych ograniczeń prędkości w rejonach szczególnie uczęszczanych przez pieszych i rowerzystów, m.in. na osiedlach i drogach.

I choć na obszarze całej Unii Europejskiej spada liczba śmiertelnych ofiar wśród pieszych i rowerzystów, to Polska niestety pozostaje w czołówce państw, w których niebezpieczeństwo wypadków z udziałem tych uczestników ruchu drogowego jest wysokie.

Celem proponowanych zmian jest zredukowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o połowę. Projekt proponowanych przez KE zmian ma być znany jeszcze w tym roku.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.