Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lis 27, 2015 in Motocykle, Newsy, Samochody | 0 komentarzy

Przepisy dla młodych kierowców wejdą z dużym opóźnieniem

przepisy

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w przepisach dla świeżo upieczonych kierowców, które miały wejść w życie od 4 stycznia przyszłego roku, zostaną wprowadzone z dużym opóźnieniem.

Jak podaje serwis moto.onet.pl powołując się na informacje Radia RMF FM, dzieje się tak ze względu na opóźnienia przy integracji nowego systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Problemy informatyczne oraz brak odpowiednich testów systemu spowodują co najmniej półroczne opóźnienie przy wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów. To zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy planowali zdobyć uprawnienia jeszcze przed 2016 rokiem, ale także dla pozostałych użytkowników dróg. Szturm na szkoły nauki jazdy i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego spowodował znaczny spadek jakości wyszkolenia kierowców, co w konsekwencji przekładało się na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń – obecnie kursant musi np. znać szczegółowo wymiary tablicy rejestracyjnej, natomiast jego realne umiejętności prowadzenia samochodu są nie najlepsze. Według raportu, tylko co trzeci kursant zdaje egzamin na prawo jazdy, a młodzi polscy kierowcy są sprawcami największej liczby wypadków w Unii Europejskiej. Trudny do zdania egzamin nijak nie wpływa na poprawę umiejętności kierowców, ale za to znacznie poprawia kondycję finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, odpowiedzialnych za przeprowadzania egzaminów.

Opóźnienia z systemem CEPiK uniemożliwią śledzenie poczynań młodych kierowców, dlatego restrykcyjne przepisy wejdą w życie z dużym poślizgiem. Wszystkie, oprócz obowiązku jazdy z zielonym listkiem. Od przyszłego roku każdy początkujący kierowca będzie zobowiązany do umieszczenia specjalnej naklejki na samochodzie. Dla innych kierowców będzie to znak informujący o mniej doświadczonym prowadzącym.

Kursanci pragnący uzyskać wymarzony dokument mają teraz więcej czasu. Szkoły jazdy i ośrodki egzaminacyjne mogą odczuć spadek zainteresowania lub wręcz przeciwnie – zwiększony szturm tych, którzy ze względu na wiek o prawo jazdy mogą ubiegać się dopiero w przyszłym roku.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.