Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sty 30, 2014 in Motocykle, Motosport, Newsy | 0 komentarzy

Rewolucyjna manetka od Inoveli

Na początku tego roku francuska firma Inoveli zaprezentowała swój opatentowany wynalazek, który powstał w wyniku 5-letnich badań. Jak głosi sama firma, urządzenie to ma zrewolucjonizować sporty motocyklowe. Mowa tutaj o specjalnej manetce gazu, zbliżonej w działaniu do manetki wykorzystywanej w quadach. A urządzenie to zwie się Inoveli FV01.

Co jest w niej takiego rewolucyjnego? Jak dotąd, aby dodać gazu w motocyklu, trzeba było przekręcić prawym nadgarstkiem manetkę odpowiadającą za dodanie gazu, lewa dłoń zaś odpowiadała za sprzęgło. Rozwiązanie takie istniało od wielu, wielu lat, i jak dotąd nikt nie narzekał na sposób dodawania gazu. Ale i nikt chyba też nie sądził, że może być jeszcze prostszy sposób.

Francuzi zaprezentowali Inoveli FV01, które jest nie tylko rozwiązaniem prostym, ale i sprawi, że jazda na motocyklu może stać się bezpieczniejsza i… wygodniejsza. Manetkę obsługujemy bowiem za pomocą kciuka. Dźwignia posiada takie wyprofilowanie, że kciuk leży tam naturalnie, nie odstaje i nie przeszkadza. Dzięki obsłudze manetki kciukiem nasz nadgarstek nie będzie się już męczył, a co za tym idzie – będziemy mogli pewniej trzymać kierownicę. Sama dłoń również naturalnie leży na chwycie pozwalając na lepszy chwyt kierownicy.

Manetka ta posiada także jeszcze jedną zaletę – jadąc po nierównościach drogi, wybojach, nie zdarzy się nam już przypadkowe dodawanie gazu, gdyż teraz za to odpowiada kciuk, a nie cały nadgarstek. W środku manetki zastosowano innowacyjny mechanizm naciągania linki gazu. Został on tak zaprojektowany, że pomieści dodatkowy zapas linki. Linkę można zamontować na kilka sposobów w głównym kole zębatym. Przy konstrukcji manetki wykorzystano nierdzewną stal, odporną na czynniki atmosferyczne. Koła zębate zrobione są z odpornego polimeru zawierającego PTFE (teflon), opatentowanego przez firmę DuPont już w 1956 roku. Zaletą jest fakt, iż części te, cechujące się dużą wytrzymałością, są bardzo lekkie. Sama manetka gazu sterowana kciukiem wytrzyma nacisk ponad 100 kg.

Długość prawej manetki z gazem to około 185 mm, lewej – 129 mm. Cena zestawu to około 230 Euro.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.