Pages Menu
Categories Menu

Dodane w lis 18, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Rusza odcinkowy pomiar prędkości

licznik prędkości

Olivier Le Moal/bigstockphoto.com

Rusza nowy system kontroli kierowców poruszających się po polskich drogach. Oprócz dodatkowych fotoradarów, na rodzimych trasach pojawią się rejestratory przejazdu na czerwonym świetle, ale przede wszystkim specjalny sprzęt służący do odcinkowego pomiaru prędkości. Inspekcja Transportu Drogowego testuje obecnie te nowe urządzenia, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Pierwsze mandaty za naruszenie przepisów trafią do kierowców jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Odcinkowy pomiar prędkości to specjalny system, którego istotą działania jest zbadanie średniej prędkości, z jaką poruszał się kierowca na wyznaczonym odcinku trasy. Za pomocą kamer zainstalowanych przy wjeździe i wyjeździe na obszar objęty kontrolą, system zarejestruje moment wjazdu i wyjazdu auta ze strefy oraz wyliczy średnią prędkość jazdy kierowcy po wyznaczonym odcinku drogi. Jeśli okaże się ona zbyt duża, kierowca otrzyma mandat. System odcinkowego pomiaru prędkości zostanie zainstalowany na 29. odcinkach dróg uznanych za szczególnie niebezpieczne. Na terenie zabudowanym długość kontrolowanego odcina wyniesie około 10 kilometrów, natomiast poza obszarem zabudowanym nawet do 20 kilometrów. Wjazd na obszar objęty taką kontrolą będzie oznaczony specjalnym znakiem informacyjnym.

Pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu na sprawować Centralny System Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.