Pages Menu
Categories Menu

Dodane w wrz 7, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

SKIP zamiast fotoradarów

SKIP

kadmy/bigstockphoto.com

Odebranie straży gminnej fotoradarów spotkało się z ogólną aprobatą społeczeństwa i wszystkich kierowców, którzy nie chcieli dłużej dopinać własnym kosztem gminnych budżetów.

Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawił na gminach suchej nitki. Według Raportu, działania wielu straży gminnych koncentrowały się na łapaniu kierowców przekraczających prędkość, co owocowało sporymi przychodami do gminnych kas. Kwestia poruszana od dawna w końcu znalazła swoje szczęśliwe rozwiązanie. Jednak jak ostrzega serwis auto-swiat.pl, zniknięcie fotoradarów może się wkrótce okazać poważnym zagrożeniem. Oto bowiem powstaje SKIP, czyli Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów. Jego kamery będą czuwać na drogach tranzytowych i w miastach fotografujących poruszające się pojazdy. SKIP w praktyce zastąpi fotoradary. Urządzenia systemu będą nagrywać auta przejeżdżające na czerwonym świetle, brak zapiętych pasów i inne wykroczenia. Ponadto zapiszą numer rejestracyjny samochodu, jego kształt, kolor, markę, twarz kierowcy i pasażera. Zgromadzone w ten sposób pokaźne dane mają trafić do Centralnego Systemu Statystycznego.

Urządzenia SKIP mają także znaleźć się w wersji mobilnej w pojazdach Inspekcji Transportu Drogowego, policji, służb specjalnych. Z danych systemu mają również korzystać samorządy.

System z powodzeniem funkcjonuje już w wielu punktach kraju. Póki co niewiele osób wie o jego istnieniu. Wątpliwości budzi jednak fakt, że sposób działania systemu SKIP i wykorzystywanie zdobytych w ten sposób informacji nie został opatrzony żadnymi przepisami prawa. Dostęp do danych będzie miała niemal każda instytucja, czytamy na auto-swiat.pl.

Wiele wskazuje na to, że znikające fotoradary wkrótce mogą stać się obiektem tęsknoty. Powstający system będzie sprytniejszy, a zasięg jego działania o wiele większy. Ponadto, zgromadzone za pomocą systemu dane będą mogły być wykorzystywane przez wiele służb. Z fotoradarami czy bez – w Polsce nie zabraknie kontroli drogowej, donosi popularny serwis motoryzacyjny.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.