Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 29, 2014 in Newsy | 0 komentarzy

Średnie ceny paliw w Polsce

stacja paliw

Kamil Szewczyk, flickr

Koniec wakacji coraz bliżej, już teraz można zaobserwować powoli wracające z wojaży rodziny. Większość zdecydowała się na podróże samochodem, mimo że ceny paliw nie zachęcały. Jednakże to właśnie końcówka wakacji okazała się miłym (choć niewielkim) zaskoczeniem dla kierowców. Zgodnie z przewidywaniami analityków z portalu e-petrol.pl, który zajmuje się m.in. dostarczaniem informacji i narzędzi służących podejmowaniu dobrych decyzji handlowych w branży paliwowej, właśnie pod koniec wakacji miał być odnotowany niewielki spadek cen paliwa. Jak pokazał opracowany raport cenowy, przypuszczenia te potwierdziły się – średnia cena paliwa 95 wynosi 5,34 zł, diesla – 5,22 zł, a LPG – 2,67 zł.

Biorąc pod uwagę te stacje, które są monitorowane przez e-petrol.pl, można doszukać się znacznych różnic w cenach poszczególnych rodzajów paliw. Nadal najmniej za paliwo zapłaciliśmy w województwie śląskim – 5,27 zł (cena średnia). Najwyższa średnia cena była w woj. zachodniopomorskim, tutaj średnio za litr zapłaciliśmy 5,43 zł. Dalej na liście uplasowało się Mazowsze wraz z województwem podkarpackim – średnio 5,38 zł za litr. Nie inaczej miało się w przypadku oleju napędowego, gdzie różnica pomiędzy najniższą a najwyższą średnią ceną wynosiła aż 55 groszy. Najdrożej zapłaciliśmy w województwie zachodniopomorskim, gdzie średnia cena wynosiła 5,34 zł. Najtaniej kierowcy zapłacili za diesla ponownie na Śląsku, gdzie średnia cena wynosiła 5,13 zł. Jak donosi e-petrol.pl, pierwsza połowa tygodnia była dla śląskich kierowców jeszcze bardziej łaskawa, gdyż zdarzały się stacje, gdzie średnia cena wynosiła nieco poniżej 5 zł. Średnia cena LPG w Polsce wynosiła 2,67 zł, co dawało różnicę między najwyższą,a najniższą ceną rzędu 41 groszy.

Ten tydzień jest zdecydowanie dobry dla posiadaczy samochodów napędzanych dieslem – jego cena osiągnęła minimum, biorąc pod uwagę ceny z całego roku. Wakacje przyniosły spadek jego cen aż o 15 groszy, a jak przewidują analitycy z e-petrol.pl, raczej jego cena nie powinna wzrosnąć w nadciągających tygodniach.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.