Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 3, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Straż miejska straci fotoradary

fotoradar

Cabezonication/bigstockphoto.com

Sejm uchwalił przepisy, które odbierają funkcjonariuszom straży miejskich i gminnych możliwość przeprowadzania kontroli fotoradarowych kierowców. Decyzja Sejmu jest podyktowana wynikami raportu Najwyższej Izby Kontroli z listopada 2014 roku, z którego jednoznacznie wynika, że działania strażników w tym zakresie są zwyczajnym zasilaniem gminnych budżetów, a nie dbaniem o faktyczne bezpieczeństwo kierowców. Straż Miejska czy Gminna została powołana do realizacji innych celów.

Budzące wiele kontrowersji i dyskusji wśród kierowców fotoradary, zwłaszcza przenośne, według raportu NIK są używane przez strażników niezgodnie z prawem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami fotoradary mobilne powinny być obsługiwane w miejscach uzgodnionych uprzednio z policją. W praktyce wygląda to nieco inaczej. By zasilić gminną kasę, strażnicy przenoszą swą cenną zabawkę w miejsca, gdzie można więcej zarobić. Najwyższa Izba kontroli stwierdziła, że aktywność strażników miejskich/gminnych ogranicza się do kontrolowania prędkości. A pamiętajmy, że formacja ta miała w zamyśle zajmować się pilnowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Fotoradary mobilne będą należały wyłącznie do policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Jeszcze w tym roku ruszy automatyczny system nadzoru nad ruchem drogowym, w skład którego wejdzie łącznie 400 fotoradarów, 29 urządzeń służących do odcinkowego pomiaru kontroli, 20 urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle oraz 29 urządzeń mobilnych, które zostaną zainstalowane w wozach Inspekcji Transportu Drogowego celem rejestrowania pojazdów.

Ostatnia dawka nowych fotoradarów i rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle pojawi się tuż po wakacjach. Policja oraz ITD się zbroi, rząd zaostrza przepisy ruchu drogowego, dlatego kierowcy powinni uważać i zdjąć nogę z gazu. W przeciwnym wypadku mandaty posypią się jak z worka bez dna. W tym całym zamieszaniu pocieszający jest jedynie fakt, że w miejscach objętych kontrolą fotoradarową spada liczba ofiar śmiertelnych.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.