Pages Menu
Categories Menu

Dodane w sie 20, 2015 in Newsy | 0 komentarzy

Strefa ograniczonej prędkości

ruch w centrum miasta

De Visu/bigstockphoto.com

W Katowicach od początku tego tygodnia obowiązuje strefa ograniczonej prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Ograniczenie wprowadzono na terenie śródmieścia, czyli ścisłego centrum miasta, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest największe. Władze miasta i podległe służby spodziewają się poprawy bezpieczeństwa kierujących i pieszych oraz zmiany złych nawyków uczestników ruchu. Wprowadzenie nowej regulacji poprzedzono akcją informacyjną Urzędu Miasta. Policyjna drogówka zatrzymuje tych kierowców, którzy w strefie ograniczenia poruszają się z większą prędkością i poucza ich o zmianach. Pouczanie i informowanie potrwa do września.

Strefa ograniczenie prędkości do 30 km/h w centrum miasta to działanie wymierzone nie tylko w stronę kierowców i pieszych, ale także rowerzystów. W Polsce ciągle brakuje ścieżek czy pasów ruchu przeznaczonych tylko dla wielbicieli jednośladów, dlatego takie rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Poza tym życie przeciętnego mieszkańca również może się polepszyć ze względu na możliwość swobodniejszego poruszania się po obszarze strefy.

Wprowadzone ograniczenie to także spory wydatek. Dostosowanie sygnalizacji świetlnej do nowej prędkości, nowe znaki drogowe czy tzw. spowalniacze ruchu pochłonęły blisko 150 tysięcy złotych z miejskiego budżetu.

Kierowcy narzekają na możliwe zakorkowanie centrum w godzinach szczytu, a piesi i rowerzyści cieszą się z kolejnych udogodnień. W kontekście wprowadzonych niedawno zaostrzeń przepisów ruchu drogowego katowiccy kierowcy powinni pamiętać o zdjęciu nogi z gazu. Policja póki co wręcza ulotki informacyjne i poucza, ale wiadomo, że to tylko czasowe działania.

Promocja katowickiej strefy „Tempo 30” być może stanie się impulsem dla innych większych miast, zmagających się z problemem zakorkowanego centrum połączonego z intensywnym ruchem pieszych. Warto przypomnieć, że w miastach obowiązują także strefy zamieszkania z dopuszczalną prędkością 20 km/h i całkowitym podporządkowaniem ruchu samochodów względem pieszych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.